ŠTEFAN GREGOR - krúžkujte č. 105 na kandidátke 12 SLOBODA A SOLIDARITA - Voľte silnú ekonomiku pre regióny Slovenska
09242023ned

Tlmačanka Michaela Kúdeľová úspešne reprezentuje Slovensko v zahraničí - rozhovor

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Je mladá, talentovaná, sympatická a charizmatická, športovo nadaná, pohybuje sa výhradne v mužskom kolektíve a svojou činnosťou rozhoduje a už rozhodla množstvo dôležitých zápasov! 28 – ročná Tlmačanka Michaela Kúdeľová je hokejovou rozhodkyňou, pričom už od detských čias chcela vyniknúť v niečom, čo nie je bežné. To sa jej aj podarilo, veď koľko hokejových rozhodkýň máme na Slovensku? Myslíme, žeby sa ich dalo spočítať na prstoch oboch rúk. Miška už však aj niečo dokázala, Slovensko totiž reprezentuje na mnohých zahraničných hokejových podujatiach a samozrejme aj na mnohých domácich slovenských!

Tlmačanka Michaela Kúdeľová úspešne reprezentuje Slovensko v zahraničí - rozhovor

Práve v týchto dňoch je rozhodkyňou na najprestížnejšom hokejovom turnaji žien v kanadskom hlavnom meste Ottawa, konajú sa tam totiž elitné majstrovstvá sveta žien A – kategórie ako jediná rozhodkyňa zo Slovenska! V rámci tohto podujatia práve dnes 2.4.2013 píska zápas Fínsko - Švajčiarsko a v stredu 3.4.2013 zasa večerný domáci zápas Švajčiarsko – Kanada...oba zápasy v hale hokejového tímu NHL Ottawa Senators, ktorá má kapacitu 20-tis. ľudí! Držme jej teda palce.

S Miškou sme sa porozprávali o jej začiatkoch na ľade, o jej kariére hokejovej rozhodkyne ako aj o jej cieľoch a ambíciách...

RM - TECH - bazény na mieru, prekrytia, stavby, servis

Ako si sa dostala k hokejovému rozhodcovstvu a kedy si s tým začala?

Začínala som vo svojich dvanástich rokoch ako pomocná činovníčka mimo ľadu (časomeračka, zapisovateľka, hlásateľka). O pár rokov neskôr som bola na krajskom seminári rozhodcov ako jediné dievča. Tri sezóny som zbierala skúsenosti rozhodovaním najprv žiackych súťaží. Následne na to som absolvovala celoslovenský seminár (pravidlové, bežecké a korčuliarske testy). Dnes je to už desiata sezóna v rámci SZĽH a deviata na IIHF.

Tlmačanka Michaela Kúdeľová úspešne reprezentuje Slovensko v zahraničí - rozhovor

Čo ťa k inšpirovalo, motivovalo robiť práve hokejovú rozhodkyňu?

Vždy ma priťahovalo robiť niečo, čo nie je bežné. :)

Hrať hokej ťa nelákalo/neláka?

Nie, hokej som nikdy nehrala a nelákalo ma hrať ho. Minulý rok som však „pričuchla“ k hokejbalu.

Určite si s pískaním v hokeji dosiahla viacero úspechov, vedela by si nám ich priblížiť?

2009 - finále na MS 18-ročných hokejistiek elitnej kategórie v Nemecku (USA-CAN), 2011 – finále zimnej svetovej univerziády v Turecku (FIN-CAN), 2011 – finále slovenskej ženskej ligy (SNV-PP), 2012 – finálový zápas na finálovom ženskom turnaji európskeho pohára vo Fínsku, 2012 – finále slovenskej ženskej ligy (PP-SNV), 2012 – semifinálový zápas žien na MS elitnej kategórie v USA (FIN-CAN), 2013 – finálový zápas žien olympijskej kvalifikácie do Soči v Poprade (JPN-DEN).

Tlmačanka Michaela Kúdeľová úspešne reprezentuje Slovensko v zahraničí - rozhovor

Momentálne si v Ottawe ako jediná zástupkyňa zo Slovenska, o čo ide?

V Ottawe sa konajú elitné majstrovstvá sveta žien.

Čomu by si pripísala tento úspech, že si do Ottawy išla práve ty ako jediná zo Slovenska?

Odkedy mám medzinárodnú licenciu, každým rokom ma IIHF nominuje na rôzne turnaje. Začínala som úplne odspodu (vtedajšia III. divízia, ktorú som rozhodovala v Kapskom meste v Juhoafrickej republike)...myslím si, že je to súhra hodnotení medzinárodných supervízorov, ktorí nás na turnaji hodnotia z mnohých hľadísk, osobného vyžarovania, ale aj šťastia. :)

Tlmačanka Michaela Kúdeľová úspešne reprezentuje Slovensko v zahraničí - rozhovorSi len postranná rozhodkyňa, neláka ťa robiť aj hlavnú rozhodkyňu?

Oficiálne som čiarová rozhodkyňa. Zopár zápasov som bola aj ako hlavná. Vnímam to zatiaľ ako spestrenie.

Aké sú podmienky na to, aby sa človek mohol stať hokejovým rozhodcom?

Napísať dobre pravidlové testy, byť fyzicky pripravený. Je to však teória. Až prax ukáže, či odhodlanie človeka je natoľko silné, že dokáže prekonať rôzne úskalia, vďaka ktorým si môže úprimne povedať, že je hokejovým rozhodcom. 

Sú na dievčatá kladené vyššie nároky stať sa rozhodcom ako na chlapcov?

Na rozhodcovskom seminári sú niektoré limity kladené nižšie ako majú muži. Nikdy som sa však s touto skutočnosťou nestotožnila. Vždy som zo seba vydala viac ako sa očakávalo. Je to len uhol pohľadu, aký je človek na seba náročný a čo chce dosiahnuť. 

Žena - rozhodkyňa je na Slovensku skôr rarita, ako obyčaj. Ako sa s týmto faktom vyrovnalo tvoje okolie? Neodraďovali ťa od tohto?

Neustále nachádzam vo svojom okolí podporu. Cítim, že sa to rokmi zintenzívňuje. 

Pri výkone svojej rozhodcovskej role sa stretávaš aj s negatívnou spätnou väzbou zo strany hráčov, trénerov a pod.? Alebo je to stále len pozitívna stránka?

Áno, aj to je súčasť rozhodovania. Pozitívna spätná väzba je však natoľko silná, že prevyšuje akékoľvek negatívne vibrácie, ktoré kedy boli na mňa vyslané. :)


Ako ťa na ľade vnímajú ako ženu - rozhodkyňu?

Myslím, že to čo ľudia vyžarujú, vníma aj jeho okolie. Ak družstvá cítia, že si ich človek váži, rešpektuje a hovorí s nimi s úctou, nájde podobnú odozvu.

Keďže rola hokejového rozhodcu je skôr chlapská záležitosť, si stále v kontakte s mužmi, ako to vnímaš?

Vnímam to absolútne prirodzene.

Tlmačanka Michaela Kúdeľová úspešne reprezentuje Slovensko v zahraničí - rozhovorAko vnímajú tvoju rolu tvoji kolegovia - muži - rozhodcovia? Neberú to ako „fušovanie“ do remesla mužov, kde ženy nemajú čo robiť? Stretla si sa aj s podobnými negatívnymi skúsenosťami?

So žiadnou negatívnou skúsenosťou tohto typu som sa nestretla. Skôr naopak. :) S kolegami sme na ľade rovnocenní parťáci.

Mohla by si nám povedať, aké všetky súťaže vlastne pískaš?

V rámci slovenských súťaží mám B-licenciu. Tá zahŕňa súťaže II. ligy mužov, extraligy dorastu, I. ligy dorastu, extraligy juniorov, I. ligy juniorov, ženy.

Aké sú tvoje ciele, sny, ambície s hokejovým rozhodcovstvom?

:) ...aj naďalej stúpať po rebríčku turnajov v rámci IIHF. 

Si rodáčka z Tlmáč. Ako vnímaš fakt, že v Tlmačoch to je s hokejom, zo zimným štadiónom tak, ako to je?

Cítim nostalgiu pri myšlienke, že práve tu som kedysi robila svoje prvé sklzy. Občas na tunajšiu betónovú plochu zavítam, poprechádzam sa po nej a zaspomínam. 

Chcela by si niečo odkázať chlapcom, no najmä dievčatám, ktoré by sa možno chceli stať hokejovým rozhodcom/rozhodkyňou?

Nie je to prechádzka ružovým sadom. Je to o pádoch a opätovných nadýchnutiach. Ak však človek verí a pozitívne myslí, môže sa z imaginárnej predstavy (byť dobrým rozhodcom) stať krásna realita. Nebojte sa mať ciele. Nebojte sa snívať, no nezabudnite sa aj adekvátne pričiniť o svoj rast. :) 

Miške portál Leviceonline.sk ďakuje za poskytnutý rozhovor a praje jej veľa úspechov nielen v jej ďalšej športovej kariére ale aj v jej osobnom živote.

Miškine pôsobenie v hokejovom rozhodcovstve budeme aj naďalej sledovať, takže Váš budeme pravidelne informovať o jej ďalšom pôsobení v tomto obľúbenom športe.

P.S.: Aktuálne  elitné majstrovstvá sveta žien A – kategórie v Ottawe môžete sledovať na web stránke turnaja: http://www.hockeycanada.ca/en-ca/Team-Canada/Women/World-Championship/2013/

zdroj: www.leviceonline.sk, fotografie: archív Michaely Kúdeľovej

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre