04192024pia

Rozhovor s Andreou Stankovskou – Hallon

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

 

andrea stankovska hallonJe poprednou slovenskou klavíristkou, korepetítorkou, flautistkou, čembalistkou, pedagógom a tiež prezidentkou občianskeho združenia Asociácia Náročného Diváka. K Leviciam má zvláštny vzťah, je to rodné mesto jej mamy a ako malá sem často chodievala na prázdniny ku svojej starej mame. Pri jej nedávnej návšteve nášho mesta sme jej položili niekoľko otázok, na ktoré nám veľmi rada odpovedala.

 

Ste zakladateľkou a prezidentkou Asociácie Náročného Diváka. Čo Vás viedlo k založeniu takéhoto občianskeho združenia?

Občianske združenie Asociácia náročného diváka je založené na komorných koncertoch, je to obsadenie, ktoré spočíva maximálne do 5 - 6 ľudí. Na Slovensku bol prázdny priestor v oblasti komorných koncertov, rovnako i počet sprevádzajúcich ľudí, sú to vlastne inštrumentálne telesá v komornej zostave. Máme trio a kvarteto, spolupracujeme však i so spevákmi. Asociácia náročného diváka je určená, ako je uvedené aj v samotnom názve, pre náročnejšieho diváka. Je to z dôvodu toho, že situácia ako v televízii, tak i v rozhlase je zlá a náročný divák, príp. nemusí byť ani náročný, má záujem vypočuť si aj niečo iné. Oslovujeme ľudí, ktorí majú radi hudbu. Či už je to hudba klasická, alebo takzvaný vyšší populár. Oslovujeme ľudí, ktorý radi prídu na koncert – kvôli tomu naše občianske združenie vzniklo. Cieľom je dostať našu hudbu aj medzi mládež, robíme výchovné koncerty s programami klasickej tvorby. Chceme ukázať mladým ľuďom, že jediným smerom nie je len populárna hudba, ktorá je často krát katastrofálna, ale snažíme sa poukázať na to, že hudba je aj o niečom inom.

 

andrea stankovska hallonSústreďuje sa asociácia len na rozvoj hudobnej scény?

Spájame hudobno - dramatické programy, pozývame si do programu recitátora, väčšinou sú to herci zo Slovenského národného divadla, ktorý svojou recitáciou a básňami prispejú ku krajšiemu uceleniu programov. Ak máme inštrumentálne telesá, kvarteto alebo trio a robíme koncerty na vernisážach, alebo podobných podujatiach, vôbec sa nebránime takémuto prepájaniu hudobno – dramatických programov.

Na akých projektoch pracujete v rámci asociácie v súčasnosti, resp. čo pripravujete?

Ako asociácia existujeme už päť rokov, máme 48 koncertných programov a každý z nich je zaujímavý. Máme široké rozpätie koncertných programov zameraných na francúzsku, nemeckú, slovenskú, či českú tvorbu, alebo sa zaoberáme koncertmi menšinových typov. Máme tiež pripravené krásne židovské koncerty, koncerty opernej scény a operetné koncerty. Zakladáme si na úrovni veľkej pestrosti žánrov, v našom repertoári nájdete dokonca aj jazz.

Ako by ste charakterizovali program, ktorý mali možnosť vzhliadnuť i levickí diváci - Svet operety muzikálu?

Je to program, ktorý spočíva v pestrej palete spevu a hudby z obdobia, keď bol na Broadway-i veľký rozkvet muzikálu. Je to skutočne široký repertoár, rovnako je v ňom zastúpená slovenská a svetová opereta. Domácu tvorbu zastupuje Gejza Dusík, zakladateľ slovenskej operety, zo svetovej Vám predstavujeme tvorbu popredných svetových skladateľov operiet, ako sú Kálmán, Lehár, Strauss. Celý koncert je založený na veľkej pestrosti hudby a spevu.

andrea stankovska hallonVyštudovali ste klavír a flautu a so svojím otcom pôsobíte aj ako flautové duo. Čo pokladáte za náročnejšie na prípravu, resp. ako vnímate rozdiel medzi týmito vystúpeniami?

Pripraviť sa na podujatie alebo koncert vyžaduje mravenčiu a tvorivú prácu. Najmä ak chcete byť stále dobrý a poslucháč, ktorý chce prísť na koncert a chce si z neho aj niečo odniesť, je taký náročný, že počuje ak hudobník alebo spevák nie je pripravený. Moja spolupráca s otcom spočíva v tom, že si môžeme aj doma kedykoľvek zamuzicírovať. Nemusíme mať na to skúšku, nemusíme si zavolať. Jednoducho prídeme domov, povieme si, že to a to si musíme ešte zopakovať, alebo si na to nájsť ešte nejaký čas. Výborné je, že môj otec je hudobný skladateľ a upravuje rôzne veci pre flautu a klavír. V tomto smere je to tiež veľmi pestré. Dokonca materiál, ktorý je určený pre spev, prinesieme divákovi v prevedení duo klavír a flauta.

Baví Vás viac pedagogická činnosť alebo vystupovanie?

Obaja moji rodičia pôsobili celý život ako pedagógovia. Je automatické, že keď človek chce zo seba vydať na pódiu maximum, tým pádom chce trošku aj vychovávať. Nie všetci vedia učiť, nie je to jednoduché, ale mňa to veľmi baví a väčšinou sa stretávam s pedagogickou činnosťou už pre vyššie ročníky. Učím tých, ktorí sa chystajú na skúšky alebo konkurzy, pripravujem ich na ďalšie a ďalšie možnosti uplatnenia.

andrea stankovska hallonSpolupracovali ste s mnohými známymi umelcami. Na spoluprácu s ktorým máte najkrajšie spomienky, príp. s ktorým umelcom sa Vám spolupracovalo najlepšie?

Veľmi rada si spomínam na spoluprácu s divadlom, keď pracujeme so spevákmi tak určite Martin Babjak, Oto Klein, Petra Záhumenská. Všetci sú to vynikajúci sólisti, skvelí ľudia. Zo zahraničného pódia si veľmi ctím návštevu v Prahe, kde sme vystupovali s umelcami, sólistami a inštrumentalistami českej filharmónie. Každý prinesie nóvum a veľmi veľký dar, ktorý ja môžem umocniť a použiť v ďalšej kariére.

Na akú udalosť sa v tomto roku najviac tešíte?

Rok 2011 je 200. výročím narodenia veľkolepého hudobného skladateľa Franza Liszta. Chystáme veľký romantický program, kde budeme prezentovať jeho tvorbu. Minulý rok mal rovnaké výročie Fryderyk Chopin. Tento rok pripravujem aj svoj recitál a turné, ktoré bude po Slovensku, Česku a Rakúsku. Dúfam, že všetko dobre dopadne.

My sa k jej želaniu pripájame a prajeme nadanej umelkyni veľa úspechov na domácich aj zahraničných pódiách.

zdroj a foto: ms

 

 


Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre