10142019pon

Ďalšia levická kráska je preč

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 27. novembra 2012 - Myslel som si, že po asanáciách 50 rokov 20. storočia, po besnejúcej normalizácii, ktorá zničila so svojou socialistickou monštruóznou architektúrou, čo sa dalo a navždy zmenila tvár nášho vtedy ešte malebného mesta so svojim typickým uhladeným centrom, navždy skončila. Mýlil som sa. Prechádzkou po pešej zóne z minulého týždňa sa mi naskytol šokujúci obraz, akoby vystrihnutý z vojnového filmu.

Budova bývalej tlačiarne a cukrárne v Leviciach

Karta Levičana už viac ako 90 zliav v Leviciach a okolí – www.vyhodykariet.sk.

 

V nemej frustrácii so smútkom v duši a slzami v očiach som sa len nemo prizeral, ako nám z povrchu zemského mizne ďalšia významná historická budova, ktorej pochovanie navždy zmení obraz ako tak zachovalej pešej zóny. Snáď sa mi len sníva, povedal som si. Žiaľ nie, realita je krutá, budova už neexistuje. Len tak ... Bola, a už nie je. Dnes už neexistujúca budova bola postavená koncom 19. storočia v secesnom slohu. Bola krásna až tak, že výrobcom pohľadníc stálo zato je zvečniť a dať ju na pozdrav z Levíc.

Budova bývalej tlačiarne a cukrárne v Leviciach

„Toto je obchod Gizkiných„  píše sa na pohľadnici ...

Stačí lajk a získate informácie o každej zľave Karty Levičana na Facebook http://www.facebook.com/kartalevicana

 

Budova, pred ktorou sa zhromaždilo toľko zvedavcov, bol obchod židovského obchodníka Weisza Samuela, ktorý v nej na (Petöfiho 4) mal svoj obchod. Nevedno zistiť presne o aký obchod išlo, je možné, že išlo cukráreň či obchod s miešaným tovarom.

Budova bývalej tlačiarne a cukrárne v Leviciach

Od roku 1907 sa do nej presťahovalo papiernictvo, tlačiareň, kníhviazačstvo významného vydavateľstva Nyitrai a spol. (Nyitrai és Társa). Neskôr Nitrianske tlačiarne národný podnik, prevádzka Levice. Od roku 1991 v nej bola cukráreň.

Budova prežila monarchiu, prvú a druhú svetovú vojnu, socializmus. Nedožila sa však už dnešných dní. Komu vadila? Prečo sme ju neochránili? Dokedy ešte necháme takto neúctivo likvidovať pred našimi očami aj to posledné cenné, čo nám v Leviciach zostalo? Zbohom buď naša milá budova a odpusť nám, že sme neurobili nič pre tvoju záchranu.

 

S ľútosťou a hanbou Csaba Tolnai

Na tému pamätihodností mesta Levice pripravil portál Leviceonline.sk zaujímavý videorozhovor s autorom článku, levickým zberateľom starých pohľadníc a autorom knihy “Levice na starých pohľadniciach”. Csaba Tolnai sa zberateľskej činnosti venuje od roku 1985. Články o histórii a zberateľstve publikuje aj v regionálnej tlači a časopisoch. Pozrite si aj náš starší rozhovor, v ktorom Csaba Tolnai hovorí o minulosti, živote a premenách nášho mesta.

video: www.leviceonline.sk

s Facebookom máte z Leviceonline.sk oveľa viac. Stačí lajk a viac noviniek z Levíc a okolia príde priamo k Vám.

Komentárov  

+9 # Roman 2012-11-27 17:39
čo sa čudujete pán Tolnai, keď polovica mesta je rozpredaná Kukulimu ... keby tam stála mešita, tak by ju určite nebúral ... a vlastne ... na čo máme hlavného architekta ... kto povoľuje búranie a prestavbu centra ... ten nech sa vyjadrí k sanácii historických budov centra mesta ...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # domaci 2017-05-01 12:43
Csaba, si poslanec MsZ, tak sa staraj aj o Levice a nielen o Maďarov! :cry: renovuješ v meste pomníky všakovakým Maďarom, viem, že Tyrpákom aj Ty si, ale sme na Slovensku!! Či sa Ti to páči alebo nie. :cry:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

PhDr. Soňa Kosorinová, klinický psychológ a psychoterapeut, Levice

Hľadaj v Leviciach a v okolí

Montáž a servis poplašných a zabezpečovacích systémov Levice a okolie - Mont Servis MaR elektro Tibor Budai
 Služby24 - Upratovacie práce - tepovanie áut

Ardox, reklamná agentúra.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre