10142019pon

Ako to bolo na učiteľskom ústave v Leviciach...

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 19. novembra 2012 - Učiteľské ústavy na Slovensku sa začali zakladať okolo roku 1918. Jedným z nich je aj súčasná Pedagogická a sociálna akadémia v Leviciach, ktorá patrila medzi štátne učiteľské ústavy. Tak ako ostatné učiteľské ústavy, aj Učiteľský ústav v Leviciach bol cielene  situovaný na národnostne exponovanom území, ktoré bolo aj centrom maďarizácie. Poďme sa teda pozrieť ako prebiehal život v učiteľskom ústave.

Ako to bolo na učiteľskom ústave v Leviciach...

Karta Levičana už viac ako 90 zliav v Leviciach a okolí – www.vyhodykariet.sk.

 

Maďarský kráľovský učiteľský ústav bol založený  1.októbra 1870 na Pánskej ulici. Do novej budovy  učiteľský ústav presťahoval v školskom roku 1911/ 1912. Od roku 1919 hovoríme o Československom štátnom učiteľskom ústave až do roku 1939. Už v tej dobe mala honosná budova nad našim mestom veľmi dobré vybavenie. Z výročnej správy z školského roku 1926/ 1927 sa dozvedáme, že budova bola vybavená splachovacími záchodmi, vaňovými i sprchovými kúpeľňami v ktorých tiekla teplá aj studená voda. Na škole sa vykurovalo koksovými Majdingerovými kachľami zvonka, čiže sa prikladalo z chodby, čím nebolo narušené vyučovanie.

s Facebookom máte z Leviceonline.sk oveľa viac. Stačí lajk a viac noviniek z Levíc a okolia príde priamo k Vám.

Študentky a študenti používali striedavo raz za 14 dní vaňové alebo sprchové kúpele. V letných mesiacoch  využívali mestskú plaváreň za znížené ceny, alebo sa kúpali voľne v rieke. Výhodou študentov bolo, že bývali v ústavnom internáte, kde mohli používať všetky školské pomôcky, cvičiť na hudobných nástrojoch a vzájomne si pomáhať. Internát bol v budove ústavu v ktorej oddelene bývali chovankyne aj chovanci.Kapacita internátu bola 120 žiakov, teda dve chlapčenské a dievčenské spálne. V budove bola zriadená aj telocvičňa a ihriská, ktoré podporovali bohatý športový život na škole. Pri učiteľskom ústave bola aj školská záhrada a cvičné pole. Časť záhrady bola upravená a slúžila ako park, v ďalšej časti sa pestovalo ovocie a zelenina pre školskú kuchyňu a  tretia časť slúžila ako vinica.  Výročná správa zo školského roku 1926/1927 tak isto spomína aj zakúpenie školského rozhlasu, ktorý počúvali pri zvláštnych príležitostiach. Budova bola dobre vybavená rôznymi zbierkami, vo vtedajšej dobe vyhovovala všetkým pedagogickým aj hygienickým požiadavkám.

Stačí lajk a získate informácie o každej zľave Karty Levičana na Facebook http://www.facebook.com/kartalevicana

 

Ako to bolo na učiteľskom ústave v Leviciach...

Táto škola bola jednou z najmodernejších a najvybavenejších škôl v celom Uhorsku. Levický učiteľský ústav bol známy ako jeden z popredných ústavov uhorského štátu. Mal bohaté zbierky, veľkú knižnicu, meteorologickú stanicu, botanickú záhradu a záhradníctvo, ktoré slúžilo ako učebný objekt chovancom učiteľského ústavu. Bola to veľkolepá, už zďaleka viditeľná stavba, pripomínajúca zámok.  Svoju podobu a majestátnosť si zachovala dodnes.

zdroj: Dominika Chudá, fotografie: Csaba Tolnai

Prečítajte si aj:

- Učitelák prechádza po 100 rokoch rozsiahlou rekonštrukciou.

 

Priestor pre Vás na portáli Leviceonline.sk...
Radi píšete o nejakých témach, máte pripravený článok, fotografie z podujatia, či akcie, je niečo vo Vašom okolí, na čo by ste chceli upozorniť a dať o tom vedieť aj ostatným?

Portál Leviceonline.sk Vám dáva priestor prezentovať Vaše príspevky, články, postrehy, skúsenosti, pripomienky, dať o nich vedieť, príp. upozorniť na dané problémy v našom meste a okolí.

Posielajte nám Vaše príspevky na našu známu e-mailovú adresu , prípadne ak pre nás máte zaujímavý tip, neváhajte nás kontaktovať aj telefonicky na 0903 671 087.

Staňte sa spolutvorcami portálu Leviceonline.sk, ktorý je tu práve pre Vás...

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

PhDr. Soňa Kosorinová, klinický psychológ a psychoterapeut, Levice

Hľadaj v Leviciach a v okolí

Montáž a servis poplašných a zabezpečovacích systémov Levice a okolie - Mont Servis MaR elektro Tibor Budai
 Služby24 - Upratovacie práce - tepovanie áut

Ardox, reklamná agentúra.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre