04232024uto

Ako správne určiť predajnú cenu nehnuteľnosti?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ako správne určiť predajnú cenu nehnuteľnosti?Každý aspoň raz v živote predáva alebo kupuje nehnuteľnosť. Ak chcete úspešne predať akúkoľvek nehnuteľnosť, mali by ste sa na celú vec pozrieť z pohľadu kupujúceho a hlavne nastaviť správnu predajnú cenu. Na to, aby ste uspeli s predajom nehnuteľnosti, nestačí ponúknuť kvalitnú nehnuteľnosť v perfektnej lokalite. Mali by ste byť aj realisti v stanovení jej skutočnej hodnoty. Ak ste vo svojom dome alebo byte prežili časť svojho života, ceníte si ich o to viac. K nehnuteľnosti sa vám viažu spomienky a preto je pre vás jej hodnota objektívne ťažšie vyčísliteľná. Práve preto by som vám chcel poradiť, čo by ste pri predaji vašej nehnuteľnosti mali vedieť hneď na začiatku.

Napríklad cenu bytu môžete určovať podľa lokality, či je byt po rekonštrukcií, aká je vybavenosť sídliska, aké je dispozičné riešenie bytu, či je v danej lokalite vysoký záujem o kúpu, atď. K týmto základným atribútom by ste si však danú ponuku mali preskúmať podrobnejšie. Je potrebné porovnať ceny, za ktoré sa v danej lokalite nehnuteľnosti reálne predávajú. Žiaľ, málokedy vieme presne zistiť realizovanú kúpnu cenu predaných nehnuteľností. Mnohokrát sa totiž stáva, že cena, ktorá je uvedená v inzerátoch, nekorešponduje s konečnou predajnou cenou.

Našťastie existuje niekoľko možností, ako sa pokúsiť zistiť najpresnejšiu trhovú hodnotu vašej nehnuteľnosti. Prvou možnosťou je dať vypracovať znalecký posudok u súdneho znalca v odbore stavebníctva. Tento spôsob je spoplatnený a je využívaný hlavne u kupujúcich, ktorí sa chystajú financovať kúpu nehnuteľnosti prostredníctvom úveru. Znalecký posudok je ale spoplatnený a pre predávajúceho nie je nevyhnutný. Ideálnym spôsobom určenia trhovej ceny nehnuteľnosti je preto pre predávajúceho odporúčanie realitného makléra z danej oblasti. Dobre vyškolený realitný maklér s praxou sa vie orientovať na súčasnom realitnom trhu, vie posúdiť predajnosť ponuky a hlavne vie, v akých cenách sa obchody už skutočne realizovali. Tento odhad by mal byť v serióznych kanceláriách v rámci služby zdarma, keďže realitným kanceláriám ide o rýchly a efektívny predaj nehnuteľnosti.

Na záver malá rada. Pri ponuke starších bytov a domov sú ceny na historických minimách za uplynulých 5 rokov. Byty s dobrou polohou, po čiastočnej rekonštrukcii a o niečo nižšou cenou ako je ich súčasná hodnota, sa predávajú pomerne rýchlo. Ak je cena nehnuteľnosti privysoká, je pravdepodobné, že predaj bude trvať dlho, čím predávajúci ide do rizika, že sa z jeho nehnuteľnosti stane takzvaná „obkukaná“ ponuka. V skutočnosti to znamená, že potencionálni kupujúci budú mať o ponuku menší záujem, pretože v ňom budú hľadať chyby a dôvody, prečo sa doteraz ešte nehnuteľnosť nepredala.

Takže určiť správnu cenu nehnuteľnosti je prvým a najdôležitejším krokom pri predaji nehnuteľností.

Mgr. Patrik Brnák

realitný maklér BMreality.sk

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre