04222024pon

Dni fotografie v Leviciach 2015 - 8. ročník medzinárodného fotografického festivalu

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 29. mája 2015 - Toto podujatie, ktoré je v poradí už deviate, prebiehalo súbežne s novými Dňami mesta. Tradične v mesiaci máji sa opäť stretli nadšenci a podporovatelia dnes už renomovaného kultúrneho podujatia Dni fotografie v Leviciach 2015.

Dni fotografie v Leviciach 2015 - 8. ročník medzinárodného fotografického festivalu

Predstavili sme niekoľko významných profesionálnych fotografov zo zahraničia a Slovenska a návštevníci mali možnosť navštíviť aj výstavy amatérskych fotografov, pre ktorých je toto médium celoživotnou láskou, venujú sa mu popri svojom zamestnaní, či štúdiu.

Vďaka dôstojným výstavným možnostiam, prevzala funkciu hlavného kultúrneho stánku v Leviciach synagóga. Tu, po slávnostnom otvorení podujatia sa predstavila Silvia Saparová. Silvia Saparová študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (ateliér prof. Miloty Havránkovej). V súčasnosti vedie Ateliér o fotografii na Katedre fotografie a nových médií, VŠVU v Bratislave. Venuje sa vlastnej umeleckej tvorbe a okrem pedagogickej činnosti realizuje rôzne kurátorské a grantové projekty. Ateliér o fotografii Silvie Saparovej prezentuje výber aktuálnych prác jej študentov na Katedre fotografie a nových médií.

LeviceUbytovanie.sk - Predaj a prenájom a predaj 1. a 5. izbových zrekonštruovaných bytov v Leviciach
Po slávnostnom otvorení podujatia v synagóge poskytlo ďalšie možnosti vystavovať Tekovské múzeum. V Nécseyho galérii sme videli nežné obrázky Anne Lefebvre /FR/, ktorá vyštudovala maľbu na Beaux Art de Paris, v Paríži. V súčasnosti vyučuje deti keramiku a fotografovanie. Jej práce boli vystavené po celej Európe, v Spojených štátoch amerických a tiež v Paraguaji.

Anton Sládek /SR/ sa predstavil v Kapitánskej budove. Navštevoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave, študoval na Filmovej a televíznej fakulte AMU v Prahe. Pracoval pre Slovenské národné divadle v Bratislave, operu SND a iné divadlá, časopis Mladé rozlety. Je držiteľom 1. ceny Czech Press Photo za divadelné fotografie. Dlhodobo pracuje na téme miznúcej a novo vznikajúcej Bratislavy, hier svetla a tieňa a čiernobielych portrétov, zaoberá sa fotografovaním Industriálnych pamiatok Bratislavy a Slovenska.

Dni fotografie v Leviciach 2015 - 8. ročník medzinárodného fotografického festivalu

V Dobóovskom kaštieli máme možnosť vidieť predstaviteľov maďarského fotografického diania. Haris László /MR/ „Pravou cestou umelca je istotne hľadanie pravej cesty,“ povedal tento umelecký fotograf. Je jedným z najznámejších predstaviteľov súčasného maďarského umenia, vždy vyhľadával nové a vzrušujúce veci a búral hranice. Nie je preto náhoda, že jeho meno má cveng vo výtvarnom umení rovnako, ako v tom fotografickom.

Daniel Ferencz /MR/ svoju kariéru začal ako samouk. Jeho vášňou od detstva je vytváranie obrazov. Študoval výtvarné a filmové umenie v Novus Art Schools. V súčasnosti sa väčšinou zaoberá výtvarným umením.

V Dome Matice slovenskej sa predstavili predstavitelia poľskej fotografie - Sonia Szeląg, ktorá predstavuje širokú škálu techník používaných k vytvárania obrazu a jeho použitia v súčasnej fotografii. Pracuje ako fotografka a laborantka v tmavej komore. Zaoberá sa digitalizáciou, novinárskou fotografiou a publikovaním.

Výstava Piotra Zatorského je reflexiou a fotografickou výpoveďou dnešného okolitého sveta, na plynutie času...

Vo výstavnej sále CK Junior bola nainštalovaná silná výstava Michala Fuliera o 50. rokoch minulého storočia, keď bol život v cirkvi v Československu poznačený prenasledovaním a likvidáciou ženských reholí. Výstava predstavuje aj súbor niekoľkých veľkorozmerných fotiek. Vo filme Zdenka, ktorého premietanie bolo súčasťou výstavy, rehoľné sestry, ktoré na vlastnej koži spoznali praktiky režimu, spomínajú na minulosť.

Amatérskym fotografom patrila kaviareň Na korze, kde výstava sumarizuje diela autorov, ktorí prezentovali svojuindividuálnu tvorbu v rámci výstavného projektu ArtKorzo.

Na určitý čas „zapožičaný“ výstavný priestor v Galérii v byte predstavuje o.z. Ateliér fantázie, ktorý rozvíja umelecké cítenie detí vo veku 7 – 17 rokov. V rámci podujatia sa predstavili tiež Sebastian Pavlis a Bibiana Hudáková, ktorí sú absolventmi Strednej umeleckej školy Ladislava Bielika, odbor fotografický dizajn a v súčasnosti sú študentmi prvého ročníka Akadémie Umení v Banskej Bystrici.
Dni fotografie v Leviciach 2015 - 8. ročník medzinárodného fotografického festivalu
Bohatý sprievodný program, škála akcií príbuzných umeleckých žánrov, ako divadlá, workshopy, filmy premietané za účasti samotných režisérov, tak typický pre naše Dni fotografie, dal v tomto ročníku viac priestoru filmu. Mohli sme zhliadnuť film Vlna vs. breh od Martina Štrbu o výnimočnej generácii slovenských fotografov, či Hľadanie Vivian Mayer. Fotomaratón zas poskytol priestor fotografom-teenagerom, ktorí v nehostinnom čase brázdili mesto, aby vytvorili čo najlepší „diptych“. Jozef Sedlák, renomovaný slovenský fotograf, ktorý stál už aj pri zrode tohto medzinárodného podujatia, sa vyjadril: „Festival „Dni fotografie v Leviciach“ má za sebou už ôsmy ročník úspešného príbehu, ktorý začal skromne (výstavy prebiehali v improvizovaných priestoroch klubov, kaviarní a reštaurácií), ale energicky saturoval kultúrne aktivity a potenciál okolitých regiónov, nevynímajúc hlavné mesto Bratislavu. Dni fotografie v Leviciach odbornou kvalitou vo veľkej miere prebrali úlohu zodpovedného garanta za rozvoj neprofesionálnej fotografie v širšom regionálnom význame.“
zdroj a fotografie: mk

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre