05282024uto

KREATER - kreativita v kráteri

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

KREATER - kreativita v kráteriMladí umelci z celého sveta budú vytvárať unikátne diela

Od 21. augusta sa na týždeň naplnia ulice Banskej Štiavnice tvorivým životom, ktorý mestu navráti jeho bývalý charakter. Mladí umelci, žijúci a tvoriaci v Štiavnických vrchoch, ako aj milovníci tohto čarovného a záhadného mesta zo Slovenska a iných krajín, sa na týždeň stretnú, aby skúsili prebudiť k životu Starý zámok, Kaštieľ vo Svätom Antone a Centrálku - bývalý internát Evanjelického lýcea. Ich cieľom bude oživiť staré mýty, ktoré sa zachovali v rámci vzácnych historických dokumentov, ako aj orálnej histórie.

Festival KREATER je prvý divadelný festival na Slovensku, ktorý sa primárne orientuje na site specific tvorbu*. Tento rok budú na festivale tvoriť divadelníci, filmári, hudobníci, výtvarníci, bábkari a kaukliari zo Slovenska, Čiech, Bulharska, Poľska, Fínska a Juhoafrickej republiky. Pomáhať im bude množstvo študentov, ochotníkov a dobrovoľníkov. Predpokladaná účasť na tvorbe, spolu s organizačným štábom a hosťujúcimi umelcami, bude okolo 100 ľudí.

KREATER - kreativita v kráteri

“Mestu už dlho chýbal ďalší kultúrny impulz, ktorý by prilákal pozornosť umeleckej komunity aj z iných krajín ako zo Slovenska. Napriek tomu, že tento projekt organizujeme po prvý krát, veríme, že sa nám podarí do štiavnických uličiek opäť priniesť umelecký život a atraktívnou formou prebudiť zabudnutú históriu mesta opradenú legendami. Genius loci Banskej Štiavnice, v kombinácii s prázdnymi budovami priam provokuje k akcii;“ hovorí autorka projektu Lucia Kovalčíková (dramaturgička a režisérka).

Okrem hlavného programu uvidia diváci niekoľko krátkych filmov, pouličné divadlo, ohňovú šou, výstavu UV umenia, fotografií a 3D animácií a vypočujú si osem koncertov. Organizátori nezabudli ani na najmenších a pre detičky pripravili štvordňový kreatívny workshop. Súčasťou sprievodného programu sú aj obrie bábky, stánky s remeselníkmi a výstava Áno Lino v priestoroch kultúrneho centra Banská St a nica Contemporary na železničnej stanici, kde návštevníkov čaká aj burza nápadov a piknik.

KREATER - kreativita v kráteri

Napriek tomu, že nultý ročník festivalu má veľmi obmedzený rozpočet a všetci profesionálni umelci tvoria a účinkujú bez nároku na honorár, vstupné na všetky podujatia festivalu je dobrovoľné.

Viac informácií o celej akcii a  programe sa dozviete na webovej stránke www.kreater.sk


KREATER - kreativita v kráteri*Site specific tvorba –  týmto termínom sa označujú umelecké projekty vytvorené pre konkrétny priestor a čas. Site specific theatre je anglický výraz pre divadelné umenie realizované v netypických, nedivadelných priestoroch – v exteriéroch (ulice mesta, les, vodná nádrž, lúka) a v interiéroch (továreň, kaviareň, škola, železničná stanica, sakrálny priestor a pod.).

Miesto realizácie má mimoriadne dôležitý význam, je východiskom tvorivého procesu, v procese tvorby sa stáva hlavným inšpiračným zdrojom. Charakter a história konkrétneho priestoru sú pre tento druh divadelného umenia určujúce, vytvárajú kontúry a špecifickú atmosféru site specific predstavení.

zdroj: KREATER - festival site specific tvorby

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre