Čerpacia stanica J.I.D. Gas, Hronská 2, Levice

Čerpacia stanica J.I.D. Gas, Hronská 2, Levice

03272023pon

Helverova noc spojená s odovzdaním ceny Jozefa Krónera Eduardovi Šebianovi + fotografie a rozhovory

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 18. novembra 2013 - Počas sobotňajšieho večera 16. novembra 2013 sa v Leviciach konalo divadelné predstavenie Helverova noc v podaní Petra a Rie Meszárošových z Celkom malého divadla. Táto dráma, ktorá zobrazuje extrémizmus a jeho zlé pôsobenie na ľudí, mala premiéru v roku 2004 a tak bude čoskoro oslavovať 10 výročie.

helverova noc celkom male divadlo mc kontakt levice 16112013 20131118 2023456335

Tradičné vynikajúce herecké výkony Petra a Rie Meszárošových podčiarklo režírovanie Ed Šebiana, ktorý pred týmto predstavením obdržal cenu Jozefa Kronera. Spoločnosť Jozefa Kronera mu ju udelila za celoživotný prínos v hereckej a režijnej tvorbe v neprofesionálnom divadle. Herec, režisér, dramaturg, scénograf, lektor a porotca Eduard Šebian dlhé roky patril medzi najvýraznejšie herecké osobnosti Slovenského pohronského javiska v Leviciach, divadelného súboru Etudka v Tekovských Nemciach i v terajšom Celkom malom divadle.
Pre zaujímavosť, inscenácia Helverova noc získala niekoľko ocenení: 2.miesto v Nitrianskom kraji v kategórii činoherného divadla, 2.miesto na Celoslovenskej prehliadke činoherného divadla Belopotockého Mikuláš, individuálna cena Petrovi Meszárošovi za herecký výkon v postave Helvera na krajskej prehliadke činoherného divadla, individuálna cena Petrovi Helverova noc spojená s odovzdaním ceny Jozefa Krónera Eduardovi Šebianovi + fotografie a rozhovoryMeszárošovi za herecký výkon v postave Helvera na Celoslovenskej prehliadke činoherného divadla Belopotockého Mikuláš.

Po predstavení sme oslovili hercov ale aj režiséra:

Petr Meszároš: "Helverova noc je zaujímavá inscenácia, my sme ju naštudovali už v roku 2004 a v januári 2014 to bude 10 rokov, čo sme po prvý krát pracovali na tejto hre. Zaujímavosťou je, že keď sme ju tvorili, tak práve po 10 rokoch nadobudne táto inscenácia na aktuálnosti, pretože tie extrémne sily a politické pnutia naberajú na intenzite. Ďalšou zaujímavosťou je, že ju veľmi často hrávame v Banskej Bystrici. Helver je mentálne retardovaný jedinec na úrovni 8 ročného chlapca. Má mentálnu poruchu, takže sa nevyvíja a vzhľadom k tomu aj tak koná. Vie sa zapáliť takmer pre všetko, čo je pre neho zaujímavé, ako malé deti, je ľahko manipulovateľný. Je to zložitá postava najmä pre matku, ktorá má dosť malý priestor, pretože Helver je veľmi zapamätateľný. V každej inscenácii keď si zoberieme, že vystupujú mentálne retardovaní, tí sú motorom danej inscenácie. Teraz mi napr. napadá film Fany, kde Bohdalová hrá mentálne retardovanú a Jiráskovú si tam ako keby nikto nevybavuje. Ja preto oceňujem výkon ženskej predstaviteľky, ktorá na malom priestore musí robiť garde tej mentálne postihnutej osobe, ktorá je motorom celej danej inscenácie a všetko sa točí okolo nej.
Čo sa týka našej spolupráce s Edom Šebianom, je veľmi dobrá a dlhoročná. Vždy sa veľmi tešíme s ním spolupracovať. Dokonca sme s ním spolupracovali aj na hereckých doskách, nielen ako režisér. Samozrejme nám hneď zobral všetky ceny za herecké výkony, pretože je nielen skvelý režisér, ale aj herec. Je veľmi ľudský, dokáže rozpytvať charaktery postáv a medziľudské vzťahy, o ktoré nám predvšetkým ide a dať to gro a emóciu z danej inscenácie, ktorá tam prevláda."


Ria Meszárošová: "Myslím si, že je to inscenácia, ktorá v súčasnosti veľmi naberá na aktuálnosti. Je to najmä vzhľadom k tomu, čo sa udialo v posledných voľbách do VÚC, keď sa niektorí extrémisti ako Kotleba dostali do 2. kola za predsedu VÚC. Inscenácia je teda aj o extrémizme, ako dokáže extrémizmus zasiahnuť životy ľudí, aký dokáže byť nebezpečný. Extrémizmus tu môže byť motivovaný buď rasovo, alebo nábožensky, ale aj ľuďmi, ktorí su hendikepovaní buď telesne alebo mentálne. Takéto formy extrémizmu tu už boli, ale najhoršie je, že aj v súčasnosti niektorí ľudia opäť koketujú s takýmito myšlienkami.
Postavu Karly z dnešnej inscenácie by som charakterizovala ako ženu, ktorá je strašne nešťastná a ktorá stratila vlastné dieťa tak trošku vlastním pričinením, ktoré bolo hendikepované, resp. sa narodilo choré. Napriek tomu svoj zmysel života našla v tom, že našla Helvera, ktorého sa snažila chrániť, vychovávať a starať sa o neho. Avšak počas extrémistických udalostí má prísť aj o neho, keďže vidí, čo všetko zlé sú ľudia schopní spraviť v takýchto momentoch, tak radšej volí to, že ho zo sveta znesia sama vlastnými rukami.
Čo sa týka našej spolupráce s Edom Šebianom, Edo je náš služobne starý kamarát, s ktorým sme už veľmi dlho, od roku 2002. Myslím si, že sme s ním naladení rovnako po umeleckej stránke, rovnako si predstavujeme veci, keď hľadáme inscenácie a vieme sa zhodnúť, čo budeme robiť. Práve toto ja v divadle najdôležitejšie, zosúladiť sa, aby sme robili spoločne, nebili sa a robili to s radosťou.

 

Helverova noc spojená s odovzdaním ceny Jozefa Krónera Eduardovi Šebianovi + fotografie a rozhovory

Eduard Šebian: "Petr a Ria Meszárošovci sú vynikajúci herci, spolupracuje sa mi s nimi vždy vynikajúco. Dokonca máme aj bližšie k sebe tým, že sme takého jedného razenia, čo sa týka herectva. Je to čisté klasické herectvo a nepúšťame sa do iných.
Dnes som získal cenu Jozefa Krónera, čomu som veľmi poctený. Jozef Króner bol vynikajúcim hercom, ktorého som mal životne rád."

Z predstavenia Helverova noc zo dňa 16.11.2013 v MC Kontakt Levice sme pripravili aj fotoreportáž. Všetky naše fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii TU.

zdroj a fotografie: www.leviceonline.sk

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre