07072022štv

Nedajme šancu zlodejom!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Nedajme šancu zlodejom!Blížia sa sviatky jari a iste si nikto z nás neželá, aby mu pokazila sviatočnú náladu žiadna nepríjemná udalosť. Takou môže byť aj krádež osobných vecí pri predvianočných nákupoch.

Vreckové krádeže a krádeže iných cennejších vecí každodennej potreby nepatria medzi najnebezpečnejšie trestné činy. Na druhej strane treba povedať, že je veľmi nepríjemné ak pri platení v obchode zistíme, že nám niekto ukradol peňaženku. Viac ako samotná strata peňazí nám môže skomplikovať život zdĺhavé vybavovanie nového občianskeho alebo vodičského preukazu, o ktorý by sme pri krádeži prišli.

Peňaženkám, v ktorých obvykle nosíme okrem peňazí v hotovosti aj kreditné karty a rôzne osobné doklady by sme mali venovať viac pozornosti

1. Ak nosíme peňaženku v oblečení, vždy je treba využiť vnútorné vrecko saka alebo kabátu, ktoré sa dá zapnúť. Prax potvrdzuje, že sa výborne osvedčili taštičky na doklady a peniaze zavesené na krku  pod oblečením. Na druhej strane sa príliš neodporúčajú kapsičky na opaskoch, ktoré sú vreckovými zlodejmi ľahko dosiahnuteľné bez toho, aby sme pocítili akúkoľvek manipuláciu s nimi.

2. I keď máme peňaženku riadne uschovanú, vždy si ju prekontrolujme, ak do nás niekto vrazí alebo ak sa na nás niekto tlačí v rade alebo v dave ľudí.

3. Ak nosíme peňaženku v príručnej batožine / kabelka, taška, plecniak/, vždy by mala byť vo vnútornom priestore, najlepšie v samostatne uzatváratelnom oddelení. Bočné vrecká na kabelkách, či taškách vedia vreckoví zlodeji otvoriť bez toho, aby sme čokoľvek pocítili.

4. Za úvahu stojí aj oddelené nosenie peňazí a dokladov. A takú samozrejmosť, že pri kreditných kartách nesmieme nosiť PIN kód, netreba ani spomínať.

V situáciách, keď je pravdepodobnosť vreckových krádeží veľmi vysoká, je nevyhnutné našu pozornosť ešte zvýšiť. Vreckový zlodej môže zaútočiť na náš majetok kdekoľvek a kedykoľvek, ale oveľa pravdepodobnejšie to bude
- v nákupných návaloch pred vianočnými alebo inými sviatkami
- v tlačenici na športových alebo kultúrnych podujatiach alebo v hromadnej doprave
- v období, keď je predpoklad, že máme pri sebe väčšie sumy peňazí, napríklad v čase výplatných termínov a pod.

zdroj: KR PZ Nitra

 

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre