01252020sob

Dopravno–bezpečnostná akcia zameraná na chodcov a cyklistov

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dopravno–bezpečnostná akcia zameraná na chodcov a cyklistovLEVICE 3. marca 2011 - Na základe analýzy dopravných nehôd, ktorá bola zameraná najmä na následky na životoch a zdraví zúčastnených osôb, boli prijaté opatrenia na zníženie počtu dopravných nehôd s následkami na zdraví zúčastnených osôb.

Najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky sú najmä chodci a cyklisti, preto sa ODI OR PZ Levice v 9. a 10. týždni  roka 2011 zameria počas vykonávaných akcií najmä na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky chodcami a cyklistami, ale aj dodržiavanie pravidiel cestnej premávky vodičmi motorových vozidiel voči chodcom. Dohliadať sa bude najmä na používanie reflexných prvkov, používanie cyklistických prílb, používanie priechodov pre chodcov, ale aj dodržiavanie zákazu požívania alkoholických nápojov pred jazdou.

Je potrebné si uvedomiť, že každý chodec, aj cyklista je vystavovaný určitému riziku a je len v jeho záujme, aby sa snažil toto riziko čo možno najviac eliminovať. Za týmto účelom je treba vždy dbať na to, aby chodci aj cyklisti boli vždy dobre viditeľní, pohybovali sa spôsobom, aký im zákon o premávke na pozemných komunikáciách predpisuje, používali pri prechádzaní cez cestu vyznačené priechody pre chodcov a uvedomovali si zároveň aj možnosti  vodičov za volantom.

Podľa zákona č. 8/2009 z. z. o cestnej premávke v znení neskorších zmien a doplnkov za zníženej viditeľnosti cyklista jazdiaci po okraji vozovky alebo po krajnici bez ohľadu na to, či sa pohybuje v obci alebo mimo obce, musí mať  na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo reflexný bezpečnostný odev.   Rovnako aj chodec idúci  po krajnici alebo po okraji vozovky musí mať za zníženej viditeľnosti mimo obce  na sebe viditeľné reflexné prvky alebo reflexný bezpečnostný odev.  Reflexný materiál je v noci vidieť na 3x väčšiu vzdialenosť než biele oblečenie a viac ako 10x než oblečenie modré.

zdroj: OR PZ Levice

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

PhDr. Soňa Kosorinová, klinický psychológ a psychoterapeut, Levice

Hľadaj v Leviciach a v okolí

Montáž a servis poplašných a zabezpečovacích systémov Levice a okolie - Mont Servis MaR elektro Tibor Budai
 Služby24 - Upratovacie práce - tepovanie áut

Ardox, reklamná agentúra.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre