05282024uto

V Leviciach pri hlavnej ceste vysadili vinič, ide o pilotný projekt v oblasti cestovného ruchu

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 13. mája 2024 - V Leviciach pri hlavnej ceste na ulici Turecká rad vysadili vinič, ide o pilotný projekt v oblasti cestovného ruchu. Ako informoval poslanec Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Leviciach a vinár Vladimír Kuny, tento projekt je financovaný z peňazí z cestovného ruchu, nie z daní občanov mesta Levice.

V Leviciach pri hlavnej ceste vysadili vinič, ide o pilotný projekt v oblasti cestovného ruchu

Podľa jeho ďalších informácii všetko, čo sa nám podarí v Leviciach vybudovať, či už sú to ihriská, parkoviská, lepšia kultúra alebo šport, všetko si musíme zaplatiť z vlastných daní. "Okrem peňazí, ktoré do nášho mesta donesú turisti. A preto je cestovný ruch taký dôležitý pre rozvoj mesta. Je to príležitosť ako pozvať ľudí z iných regiónov Slovenska, a aj okolitých štátov ku nám, aby tu s nami strávili čas a pomohli nám budovať naše mesto, bez toho, aby sme na to použili naše peniaze. Tento projekt – teda výsadba viniča je pilotným projektom a je financovaný práve z týchto zdrojov, konkrétne z výberu dane z ubytovania. Takto cestovný ruch financuje svoj rozvoj z peňazí z cestovného ruchu, nie z daní občanov mesta Levice," približuje Kuny.

Identita je podľa neho v tomto veľmi dôležitá. "Už ste zažili situáciu, keď sa vás opýtali, čím sú Levice charakteristické a vy ste nevedeli odpovedať? Napadlo vám veľa možností, ale identita je iba jedna. Musíme vedieť, čo je pre nás typické a čo nás charakterizuje, aby sme to mohli rozvíjať a stavať na tom svoju spoločnú budúcnosť," dodáva poslanec MsZ.

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Vinohradníctvo je darom, ktorý nám zanechali naši predkovia, aby sme ho rozvíjali. "Tekov patrí k najstarším vinárskym oblastiam na Slovensku aj v Európe, akurát čas mu zdanlivo ubral na atraktivite. Je to niečo, čo nemusíme budovať, máme skvelé víno, oceňované na celom svete, iba musíme o tom dať vedieť všetkým naokolo. Levice sú víno! A malo by to byť zrejmé každému, kto ku nám príde a rozhodne sa tu stráviť nejaký čas. Plánujeme cielene prepojiť aktivity kultúry, športu, školstva a samozrejme marketingu. Víno je dôvod, prečo ku nám ľudia prídu, prenocujú a nechajú u nás svoje financie," vysvetľuje.

V Leviciach pri hlavnej ceste vysadili vinič, ide o pilotný projekt v oblasti cestovného ruchu

Vinič sa vo vinohradníckych oblastiach vysádza do miest po celom svete. "Sú ním osadené kruhové objazdy, zakladajú sa mestské minivinohrady, vinič sa pestuje na strechách domov, domy sa ním nechávajú obrásť, vysádza sa do kvetináčov na peších zónach. Toto všetko sa deje preto, aby mestá aj touto formou komunikovali svoj vzťah k vinárstvu a vinohradníctvu. Je to podstatná časť rozvoja cestovného ruchu a investície do tejto propagácie prinášajú svoje benefity. Samozrejme, treba to robiť cielene, dlhodobo a hlavne by to mala byť sprievodná aktivita k iným, takisto dôležitým aktivitám, ako je podpora regionálnych produktov, práca s gastronómiou regiónu, organizácia festivalov, nielen vinárskych," dopĺňa Vladimír Kuny, ktorý je sám vinárom.

Na tento pilotný projekt bola vyčlenená suma 5000 Eur na výsadbu viniča. "Toto je jeho prvá časť, ktorá stála 2050 Eur + DPH, ale samozrejme projekt sa bude vyvíjať roky tak, ako bude výsadba rásť a samozrejme tak, ako sa jej podarí vysporiadať s vandalizmom, mrazmi, suchom a podobne. Veľký dôraz sme kládli na ekologický rozmer projektu, preto boli použité agátové koly bez chemického ošetrenia, iba časť, ktorá je v zemi, bola zakonzervovaná opálením. Samotné sadenice viniča nevyžadujú chemickú ochranu, jediná údržba bude spočívať v ich tvarovaní a jarnom strihu," približuje.

Na tom, že v mestách potrebujeme viac zelene sa zrejme zhodneme všetci. "Je len otázkou nášho rozhodnutia, aké rastliny vysadíme a či okrem svojej základnej funkcie budú zároveň prispievať k identite a rozvoju mesta. Vinič tento potenciál má a je len na nás, či mu dáme šancu," uzatvára.

zdroj a foto: Vladimír Kuny

Pozrite si aj videá z oblasti vinárstva:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre