07072022štv

Ako ďalej Mochovce 34 – Náš krátky rozhovor s dozorom štátu na stavbe

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 19. februára 2022 - Na Slovensku aktuálne stále rastú ceny energii a v pre mnohých obyvateľov je tento nárast dokonca až neúnosný. Ako vlastne štát vníma tento neustály rast cien energii a čo s tým plánuje urobiť, sme sa porozprávali so zástupcom štátu - manažérom pre dohľad nad výstavbou Atómovej elektrárne Mochovce EMO 34 Petrom Žiakom.

Ako ďalej Mochovce 34 – Náš krátky rozhovor s dozorom štátu na stavbe

Dobrý deň pán Žiak, aká je Vaša pozícia na dostavbe projektu Mochovce 34?

Na Mochovciach zastupujem ako manažér pre dohľad nad výstavbou záujmy menšinového Akcionára – štátu. Štát prostredníctvom Ministerstva Hospodárstva vlastní 34% akcií elektrární, väčšinovým akcionárom (66% podniku) je spoločnosť SHP , ktorú vlastní talianska firma ENEL a česká finančná skupina EPH.

Ako vníma štát neustále rastúce ceny energií, plánuje s tým niečo robiť?

Ministerstvo hospodárstva aj vláda vnímajú obavy ľudí zo zvyšovania cien energií. Vnímali sme aj to, že okolité krajiny prišli s rôznymi riešeniami. V Českej republike aj v Maďarskej republike je štát väčšinovým akcionárom v elektrárňach, takže vie priamo vytvárať regulované ceny produktov a takto podporiť domácnosti aj priemysel. Ako som spomenul, u nás keďže štát je menšinový akcionár, takéto riešenie nie je možné.

Minister financií a minister hospodárstva informovali o novej „dani z nadmerného zisku jadrových elektrární“. Ozývajú sa hlasy, že bola robená „od stola“, viete nám k tomu povedať viac?

Rozhodne nebola robená od stola, práve naopak. Tím ministerstva hospodárstva veľmi starostlivo komunikoval s prevádzkovateľmi podobných elektrární v Česku, Maďarsku, ale aj s inými kolegami, čo majú skúsenosti s prevádzkou. Netreba zabúdať na to, že manažéri štátu majú aj prístup k číslam elektrární. Takže nová daň je absolútne v poriadku, morálne, ekonomicky. Sú to peniaze, ktoré štát potrebuje, aby podporil občanov, ale aj firmy v boji s vysokými cenami energií.

Riaditeľ elektrární prehlásil, že nová daň môže byť pre elektrárne likvidačná, ako to vnímate?

Spomeňme si, ako pán riaditeľ takto pred rokom v médiách ubezpečoval, že elektrárne majú dostatočné finančné toky, vrátane financií na splácanie dlhov. Vtedy boli ceny energií na nízkych úrovniach cca 3x menšie, ako teraz. Nerozumieme, ako je možné, že ceny elektriny, ktorú predávajú odberateľom teraz 3x vyššie ceny a elektrárne nemajú peniaze? Máme tiež informácie, že od januára sa rozširuje organizačná štruktúra projektu Mochovce 34 o zahraničných manažérov a že tento proces pokračuje.

Ako to teda je presne s novou daňou?

Na začiatok musím povedať jednu vec: ide o daň, ktorá sa vzťahuje na už prevádzkované bloky Bohunice 3. 4. a Mochovce 1. a 2. blok. Tieto elektrárne nestaval terajší súkromný vlastník elektrární ENEL ani EPH. Staval ich pred privatizáciou štát. Naopak občania Slovenska sa cca 2 miliardami zo svojich daní podieľali na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec. Každý z Nás vrátane novorodencov prispel približne 400.- Eurami. Prišiel čas, aby sa súkromní vlastníci podelili o profit s občanmi krajiny.

Vráťme sa ešte na chvíľu k číslam, aby sme si to presnejšie objasnili. Slovenské elektrárne vyrábajú v jadrových elektrárňach jeden megawatt elektrickej energie cca s nákladmi 25 až 28 EUR. Pri predaji do 42 EUR sa nová daň neuplatňuje. T.j. prvých 34% percent zisku sa nezdaňuje, tento zisk ostáva v elektrárňach. Až keď elektrárne budú predávať elektrinu drahšie (momentálne cca 120 EUR a viac) zo zisku nad 34% odvedú polovicu štátu. O všetkom sa samozrejme ešte bude rokovať.

Čo nám poviete na záver?

Na záver mi dovoľte ubezpečiť zamestnancov slovenských elektrární, že urobíme všetko pre to, aby k žiadnemu prepúšťaniu nedošlo. Nevidíme na to žiadne logické a obhájiteľné dôvody. Taktiež správy o akomsi zastavovaní dostavby, ktoré vo svojej tlačovej besede elektrární spomínal riaditeľ, považujeme za unáhlené. Je treba vidieť, že takéto rozhodnutie by Slovenskej republike ako akcionárovi spôsobilo miliardové škody, ktoré by následne vymáhala od väčšinového akcionára. Štát
naopak usiluje a zabezpečí intenzívne pokračovanie dostavby ako 3. bloku tak aj 4. bloku elektrárne. Týmto chcem ubezpečiť aj dodávateľov, že na 4. bloku máme ešte veľké množstvo práce minimálne na dva roky.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre