09302023sob

Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák

LEVICE 17. júla 2013 - Ak ste aspoň trocha nadšencom hudobnej scény, najmä tej regionálnej levickej, či nitrianskej, určite si budete pamätať na krásne zlaté časy, keď sa v levickej TeHeLLni, či Starej levickej Ľadovni naživo a takmer každý deň hrávali koncerty rôzneho druhu. No najmä koncerty miestnych kapiel, ktoré v tom čase zažívali mimoriadnu slávu medzi miestnymi hudobnými fajnšmekrami. Určite si teda budete pamätať na legendárnu kapelu Popollnica a ich množstvo neopakovateľných hitov a neskôr kapelu Sick Dog, ktorá vznikla po nej taktiež z členov Popollnice.

Jedným zo zakladajúcich členov týchto dvoch nezabudnuteľných formácii je bubeník Ján Sivák, ktorý do neďalekej Nitry pravidelne dochádza za svojim veľkým snom – hudobnou kariérou. Pôsobí v miestnej kapele TRY, v ktorej sa snaží napĺňať svoj sen hudobníka. Jančiho sme oslovili, aby nám porozprával niečo o svojich hudobných začiatkoch, ale aj snoch a súčasnosti...

Leviceonline.sk: Pôsobil si vo viacerých hudobných skupinách, na ktoré obdobie spomínaš v najlepšom?

Čo sa týka najlepšieho obdobia, keď to zoberiem spätne, bolo to jednoznačne pôsobenie v kapele Popollnica,  „zatiaľ“, ale neľutujem žiadny projekt, v ktorom som kedy hral. Dalo mi to možnosť spoznať veľa dobrých ľudí a muzikantov a tak isto sa od niektorých aj veľa naučiť, či už sa to týka hrania, alebo vecí okolo kapely.

RM - TECH - bazény na mieru, prekrytia, stavby, servis

Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák

Leviceonline.sk: Z Levíc si odišiel hrávať do Nitry. V Nitre si našiel svoje ďalšie hudobné pôsobenie vo formácii TRY. Stále ťa láka pôsobiť na hudobnej scéne?

Určite, že ma to láka. Je to pre mňa zdroj energie a som rád, keď sa podieľam na veciach a piesňach, ktorými aspoň trochu poteším ľudí a najlepšie na tom je, keď cítim ja a aj celá kapela spätnú odozvu na to, čo sme vytvorili a tým sa potom potvrdzuje, že naše úsilie nebolo zbytočné a ženie nás to ďalej.

Leviceonline.sk: Aké máš ciele so svojim pôsobením na hudobnej scéne?

Odpoviem za celú kapelu, lebo bez nej by som moc asi nenapôsobil :) Vytvoriť hudbu, na ktorú budeme patrične hrdí a bude sa páčiť nielen nám, ale (hlavne) našim fanúšikom a ostatným, ktorí sa v našej hudbe nájdu – či už celkovo alebo čiastočne.

Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák

Leviceonline.sk: Predstavíš nám nitriansku kapelu TRY? Čo hráte, ako kapela vznikla, členov kapely a na čo hrajú?

Kapela TRY vznikla v roku 2008 na alternativno-rockovom zaklade, pričom to bolo celé postavené na ženských spevoch a vokáloch a určitej dávky zmesy štýlov, melanchólie a etna v podobe perkusii.  Koncom roka 2010 som do kapely nastúpil ja a vystriedal som ich bubeníčku a vokalistku Júliu Karovú, ktorá sa z kapely rozhodla odísť kôli pracovným povinnostiam a cestovaniu. Ďalšia zmena nastala začiatkom roka 2012, kedy sa pozmenila zostava, a to tým, že na pozíciu leadera nastúpil Ján Johny Ločaj a nahradil zostávajúci ženský spev a vlastne aj prvok v kapele Veroniku Kačkovicovú, ktorá odišla pre časovú zaneprázdnenosť. Celú  tvorbu sme následne postavili na mužskom speve Johnyho, začali sme hrať moderný rock. Tento vývoj nás posunul úplne novým smerom, kde sme sa vedeli spoločne dohodnúť na veciach ohľadne songov, novej koncepcii, novom štýle a novej ére TRY

Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák

Predstavím jednotlivých členov a ich pôsobiská pred TRY:

Johny Ločaj – spev (Korozia, Waves of fate,  semifinalista ČS superstar)
Edy Balko – sólo gitara + vokál (Sofizma (Coincidentia Oppositorum),  Snovonne)
Miro Hrušovský – gitara (Miscellane)
Michal Gaj – bassgitara (Vyššie sféry /BA/, Lúčnica - spevácky zbor)
A ja – bicie (Popollnica, Sick Dog, Nowé Weci, Zvuk a Dým .....)

Leviceonline.sk: Prečo si sa rozhodol práve pre túto hudobnú skupinu? Mal si aj iné ponuky, či ako to bolo?

 

Po rozpade kapely Sick Dog si v podstate každý išiel po svojom.  Keďže som chcel hrať aj naďalej, rozvešal som si inzeráty asi všade, kde sa dalo. Podostával som aj nejaké ponuky, ale väčšina bola na také hobby hranie, bez nejakej vízie verejných koncertov, alebo to boli ponuky kapiel, ktoré sú výborné, ale štýlovo sme si nesadli. Rozhodol som sa, že keď už mám začať nanovo a keďže už nemám  16 rokov, počkám si a naozaj vyberiem to, čo ma nejakým spôsobom zaujme, do čoho aj ja môžem prispieť, aby som nenastúpil do kapely iba zo zúfalstva, že nikde nehrám. Až som objavil inzerát ja, ale v Nitre. Ozval som sa, chlapci a dievča mi poslali materiál, nacvičil som, vyskúšali sme, sadli sme si aj ľudsky a hráme doteraz  a dúfam, že aj budeme naďalej :) Takže takto to bolo.

Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák

Leviceonline.sk: Ako by si charakterizoval svoje pôsobenie v tejto kapele v porovnaní s tvojim pôsobením v tých predchádzajúcich? Čím sa líši TRY napr. od Popollnice, či Sick Dog? Samozrejme okrem členov.

Popollnica a Sick Dog boli kapely o priateľstve a zážitkoch, hlavne prvá z nich – tam sme myslím vychytili dobu, štýl, texty, fanúšikov, akurát, že sme boli mladí a neskúsení a o veľa veciach, čo sa s takýmto potenciálom dá robiť, sme ani netušili – čiže by som povedal, učenie, pokus - omyl. Ale musím priznať, že to bolo doteraz, čo sa týka hrania, pre mňa najlepšia skúsenosť a som veľmi rád, že som tam stretol ľudí, akých som stretol a zažili sme to, čo sme zažili. Sick Dog bol na tom podobne, akurát už skúsenejší a technickejší /na naše pomery/, akurát to tam zlyhalo na ľudskom faktore. TRY je zložená z hudobníkov, z ktorých každý má už tieto pokusy a omyly za sebou, každý presne vie, čo chce a snaží sa ísť za tým. A čo je podstatné, každý člen spolupracuje na všetkom dianí okolo kapely. To, čo je aj hlavný rozdiel.

Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák

Leviceonline.sk: Predpokladám, že si aj v TRY bubeníkom, ako si bol doteraz stále...prečo sa ti páčia práve bicie?

Túto otázku si dávam aj ja, hlavne pred a po koncerte, keď treba vybalovať a baliť, prečo som ja radšej nešiel na flautu. Bicie ma fascinovali od malička a postupne som sa k nim prepracoval od vankúšov a hrncov a iných perkusií. K hudbe som bol vedený od malička, môj otec tiež hrával na bicie, no je to už dávno a tak to prešlo asi nejako aj na mňa a keď som úplne z blízka prvý krát videl živého bubeníka v jednej skúšobni,  asi keď som mal 7 – 8, tak tam sa mi to asi stalo :D Už som pri nich ostal a nevymenil by som za nič.

Leviceonline.sk: Aké máte ciele a ambície s kapelou?

Hrať veľa koncertov,festivalov, baviť a obohacovať hudbou ľudí, vydať kvalitný album s dobrým zvukom, akcie aj mimo SR – také bežné ambície.

Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák

Leviceonline.sk: Vedel by si nám predstaviť doterajšiu tvorbu TRY, príp. čo nové pripravujete?

 

Od nástupu Johnyho sa tvorba kapely zmenila kompletne. TRY zrockovatelo Piesne sme začali tvoriť rytmicky jednoduchšie, s jednoduchou melódiou  počúvatelnejšie a myslím, že prijateľnejšie pre ľudí. V podstate, odkedy medzi nás zavítal minulý rok, pracovali sme na úplne nových piesňach a dávali dokopy koncertný repertoár, z ktorého Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Siváksme už pár piesní predstavili v Nitre naživo a fanúšikom na internete. Ostatné piesne sú ešte roznahrávané a je ešte veľa nápadov, ktoré ani nestíhame robiť. Chceli by sme byť aspoň trochu originálni v tomto štýle a pridať tam kúsok elektra, poprípade určitého prvku, ktorý by to posunul do ďalšej dimenzie. Samozrejme, sme zvedaví, ako na to zareagujú naši starí fanúšikovia a hlavne tí, čo nás ešte nepočuli. Kedže si robíme DIY (do it yourself) zatiaľ všetko sami, od nahrávania až po mixáž, uvidíme, ako sa pre nás ukáže rok 2013, ale budeme sa snaziť predať, poslať naše promo LP všade tam, kde budeme cítiť šancu hrať a bolo by dobré mať do budúcnosti nejakých nových ľudí, napr. manažéra/ku, DJ-a, poprípade niekoho, kto má skúsenosti s elektro prvkami a beatmi v hudbe. Ak to niekto taký číta, ozvite sa na náš mail . Díky

Leviceonline.sk: Snažíte sa hrať hlavne vlastné piesne, či hráte aj covery? O čom hovoria Vaše skladby - texty piesní?

Keďže sa chceme presadiť  hlavne svojimi vecami, ktoré máme radi, hráme prevažne vlastné, ale ako všetci vieme, čo ľudí najviac rozpumpuje na neznámu kapelu?  ....ak započujú nejakú melódiu známeho songu, známej kapely, ale zato si vyberáme covery, ktoré nie sú až tak extra populárne na celom svete, ale nám sa veľmi ľúbia a ide z nich energia. Naše skladby sú o láske, sklamaní, klamstvách,nádeji a bežných veciach, ktoré nás obklopujú a v ktorých sa môžu ľudia nájsť.

Leviceonline.sk: Ako by si porovnal hudobnú scénu v Leviciach a v Nitre?

Ťažko. To sú asi neporovnateľné veci, či už z hľadiska prístupu mesta, či rozlohou, schopností, možnostiach a množstvu podnikov, ktoré sú ochotné vytvoriť podmienky pre živú hudbu, aj keď v tomto v posledných rokoch Levice napredovali. Ďalšia vec je, že Nitra je študentské mesto, čiže je tam dostatok mladých ľudí rôznožánrovo zameraných.  Pôsobí tam podstatne viac kapiel a hudobníkov ako v Leviciach a je medzi nimi väčšia súťaživosť a väčšia žánrová pestrosť, sú všemožne podporovaní mestom v podobe mestských rádií, súťaží pre kapely, účasťou na mestských akciách, atď. To sú zatiaľ moje postrehy.

Leviceonline.sk: Ako by si charakterizoval postavenie hudobného štýlu, čo hráte, na Slovensku?

Modern-rock, alternative rock, snažíme sa robiť všemožné skladby, ktoré niesú iba jedného charakteru - máme aj anglické aj slovenské, pomalé, či rýchlejšie songy a snažíme sa robiť aj nejakú tú rockovú alternatívu. Myslím, že tento štýl je na Slovensku dosť rozšírený, i keď nie na úrovni rádií.

Leviceonline.sk: Chcel by si prostredníctvom portálu Leviceonline.sk odkázať niečo tvojim fanúšikom, fanúšikom skupín Popollnica, Sick Dog, či aj fanúšikom tvojej súčasnej kapely TRY?

Že im veľmi pekne ďakujem, že mi pomohli k tomu, aby bola hudba pre mňa potešením,  aby na živú hudbu nikdy nezanevreli, nech je v akejkoľvek podobe  a aby podporovali mladé kapely - nič za to nedajú, môžu byť akurát o zážitok bohatší. Ak sa vám páči naša muzika, pridajte sa ako fandovia na našich profiloch na bandzone, či facebooku, budeme radi za každý Váš názor, komentár a budeme sa snažiť robiť hudbu hlavne pre ľudí.

Ešte by som týmto spôsobom poprosil:  ak náhodou má niekto skúsenosti s elektro hudbou, alebo chceš byť náš manažér/ka, ozvy sa na náš mail , vypočuť  a nájsť  si nás môžete na niektorom z profilov:
www.facebook.com/pages/TRY/156514836642?ref=ts&fref=ts 
- www.bandzone.cz/try
- www.try.rock.sk
- www.reverbnation.com/tryband

Dúfam že sa čoskoro uvidíme aj v Leviciach.

Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák
 
Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák
 
Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák
 
Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák
 
Od Popollnice cez Sick Dog v skupine TRY – levický bubeník Ján Sivák
 
zdroj: www.leviceonline.sk, foto: PHOTO BY LUBOMIR PECHO

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre