10022023pon

Ing. Ján Šuľa, prezident FK Slovan Levice: „Už je neskoro. Skončili sme.“

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 1. Júla 2013 – V levickom futbale po rokoch stagnácie svitla nádej opäť sa dostať „pod reflektory“ vyšších slovenských súťaží. Po niekoľkoročnom účinkovaní v najnižšej súťaži Majstrovstvá okresu sa A-mužstvo dostalo až do tretej najvyššej futbalovej súťaže Slovenska – 3. Ligy – Západ a to najmä za výdatnej podpory a pomoci hlavného sponzora levického futbalu – spoločnosti BTG Slovakia, a.s.

Ing. Ján Šuľa, prezident FK Slovan Levice: „Už je neskoro. Skončili sme.“
 
V roku 2011 oslávil levický futbal 100 rokov svojej existencie, zrealizovala sa hymna a vlajka klubu ako i kniha 100 rokov futbalu v Leviciach a tiež nový maskot. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa levický futbal uberá tým správnym smerom. V sezóne 2012/2013 dokonca nováčik 3. Ligy – Západ FK Slovan Levice atakoval 1. priečku a až do konca sezóny bol stále v hre o postup do 2. najvyššej slovenskej futbalovej ligy! Prišli však neočakávané problémy, ktoré pred koncom sezóny vyvrcholili oznámením hlavného sponzora levického futbalu – spoločnosť BTG Slovakia, a.s., odchodom z klubu. Prečo sa tak stalo a čo bolo dôvodom tohto rozhodnutia, sme sa porozprávali s prezidentom klubu a predsedom predstavenstva spoločnosti BTG Slovakia, a.s. Ing. Jánom Šuľom.

Vaše rozhodnutie odísť z levického futbalu pramenilo najmä z neochoty ostatných sponzorov prispieť, resp. aj z malej podpory mesta Levice. Ako by ste si predstavovali väčšiu podporu zo strany sponzorov a najmä mesta Levice?

Mesto má obmedzené možnosti priamo prispievať zo svojho rozpočtu. Je fakt, že v iných mestách sú príspevky konkrétne do futbalu aj 10 krát vyššie ako tu, ale myslím že v tomto prípade tadiaľto cesta nevedie. Firmy v priemyselnom parku nemajú záujem a rovnako ani iní drobní, strední, podnikatelia, menšie či väčšie firmy. Česť výnimkám a aj týmto ešte raz ďakujem tým ktorí prispeli, ich logá sú na našom webe a vždy boli aj na zápasových spravodajoch a baneroch.   

Prečo ste sa rozhodli odísť cca 6 kôl pred koncom sezóny? Mali ste veľké ciele, postup do 2. ligy, ktorý bol až do posledného kola stále v hre. Na hráčoch bolo badať sklamanie z Vášho rozhodnutia, čo určite malo vplyv na ich hru. Keby ste zostali pri kormidle do konca sezóny, možno by sa cieľ naplnil.

To je nejaké nedorozumenie, stále sme tu. Len v marci sme výrazne obmedzili prostriedky do futbalu a urobili sme určité opatrenia na šetrenie výdavkov tak, aby sme mohli súťaž dohrať. Museli sme obmedziť hlavne počty tréningov, čo sa prejavilo najmä v poslednom zápase, kde sme viedli, ale nakoniec nám nestačili sily a prehrali sme. Veľmi si cením bojovnosť a prístup tých hráčov, čo aj do posledného zápasu nastúpili s jediným cieľom – vyhrať ho.

Nebyť nepriaznivej ekonomickej situácie, tak som presvedčený, že by sme skončili na prvom mieste, rozhodovalo sa skutočne až do posledného kola, napríklad ešte aj v poslednom kole, keby Trnava prehrala a my udržali vedenie v zápase s Novým Mestom, tak sme prví, škoda.......

Napr. aj v Tatrane Prešov teraz odchádza hlavný sponzor futbalu a to najmä pre neochotu mesta podporovať miestny futbal. Čo myslíte, prečo sa takto niektoré mestá stavajú k futbalu? Veď napr. futbal v Leviciach má oveľa väčšiu históriu, ako napr. basketbal a podobne.

Nechcem zachádzať do špekulácií, proste teraz je to tu tak......

Kedy ste začali rozmýšľať o odchode a kedy ste sa rozhodli pre okamžitý odchod?

V marci sme otvorene povedali že ak sa situácia nezmení, budeme nútení ukončiť naše pôsobenie v levickom futbale, ale súťažný ročník sme dohrali a teraz odchádzame definitívne.

Šepká sa o záujme nových sponzorov podporovať levický futbal. Vedeli by ste si predstaviť Vašu spoluprácu s nimi a pokračovať v podpore futbalu v Leviciach?

Môj cieľ bol zabezpečiť minimálne polovicu rozpočtu klubu aj z iných zdrojov ako len z BTG, bohužiaľ tento cieľ sa mi nepodarilo splniť z dôvodov už spomínaných. Kým sme boli ako Generálny partner, tak ostatní hovorili „načo prispievať keď je tam BTG“, dnes hovoria „aj by sme prispeli, len keby tam zostalo BTG“....tak si vyberte....

Ak by mesto Levice aj naďalej pristupovalo k futbalu, ako doteraz a nenašli by sa žiadny iní sponzori, môžete povedať, že ste s levickým futbalom nadobro skončili?

Skončili sme.

Čo by sa muselo zmeniť, resp. aké podmienky by ste si zadali, aby ste aj naďalej podporovali levický futbal?

Už je neskoro, už nič, času bolo dosť a nikto nič pre to neurobil.

Tréner Praženica už odchádza trénovať do Rimavskej Soboty, môže sa očakávať aj rozpredaj hráčov, resp. nejaké zásadné zmeny v kádri?

Mužstvo sme prihlásili do 3. Ligy - Západ, zostava by mala byť hlavne z našich hráčov a našich odchovancov.

Ak by ste sa náhodou rozhodli pokračovať podporovať levický futbal, koho by preferovali za nového trénera? Trvali by ste aj na obmene, či doplnení hráčskeho kádra?

Toto je bezpredmetné. Robil by som to však rovnako ako doteraz – naplno s maximálnymi cieľmi.

Akú budúcnosť predpovedáte levickému futbalu?

Nemám krištáľovú guľu a ani sa necítim niečo predpovedať. Budem veľmi rád ak to celé čo sme za 2 a pol roka urobili nepadne a chlapci budú hrať a udržia sa v 3. Lige.

Pozrite si aj:
-    100 rokov futbalu v Leviciach vo fotografiách;
-    Ing. Ján Šuľa, prezident FK Slovan Levice: Zostaňte nám verní...

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre