10042022uto

Ukryté poklady v okrese Levice - 6. časť - Santovská filagória (video)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

SANTOVKA 26. novembra 2020 - Ďalší skvost a doslova ukrytý poklad v okrese Levice nájdeme v obci Santovka v parku za závodom Západoslovenských žriediel. Ide o Santovskú filagóriu - drevený pavilón, na ktorú sme sa v rámci 6. časti našej video relácie "Ukryté poklady v okrese Levice" vydali pozrieť. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou NSK.

Ukryté poklady v okrese Levice - 6. časť - Santovská filagória (video)

Drevený pavilón - filagória v obci Santovka sa nachádza v parku za výrobnými objektami spoločnosti Západoslovenské žriedla, kde ju na upravenú terasu umiestnili v roku 1958 po jej opakovanej rekonštrukcii. Prvý krát ju rekonštruovali v roku 1923, keď bol jej stav po prvej svetovej vojne zlý. Značne poškodená bola aj po druhej svetovej vojne, po ktorej bola v roku 1947 opakovane zrekonštruovaná.

Filagória v obci Santovka je kultúrnou pamiatkou, ktorá súvisí s minerálnou vodou a kúpeľníctvom v Santovke. Až do 70. rokov 20. storočia bola centrom kultúrno-spoločenského a kúpeľného života. V jej upravenom okolí sa konali tanečné zábavy, promenády a športové podujatia. Do zoznamu pamiatok bola zapísaná v roku 1993. V súčasnosti je cieľom vychádzok miestnych obyvateľov aj rekreantov. Do obce vnáša odkaz spoločenského lesku niekdajšieho kúpeľníctva.

Pozrite si videoreportáž nášho projektu regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT tu:

Filagóriu postavili ako výstavný pavilón minerálnych vôd v Budapešti na výstave v roku 1885. Tu ju kúpil nájomca santovského majetku Žigmund Toldi a umiestnil ju priamo nad studňou. Je dokladom kúpeľnej eletickej architektúry na vysokej profesionálnej úrovni. Výzdoba je inšpirovaná orientálnou architektúrou. V strede pavilónu bol pravdepodobne pitný stojan pre návštevníkov.

Ak budete mať cestu cez obec Santovka, alebo sa pôjdete na sem prídete okúpať, nevynechajte návštevu tohto skvostu okresu Levice.

zdroj, foto a video: Leviceonline.sk, TVTEKOVHONT

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Prečítajte si aj:

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT
TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre