09302023sob

Ukryté poklady v okrese Levice - 1. časť: Pečenický spečený val (video)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

PEČENICE 6. novembra 2020 - Príroda v okrese Levice ponúka množstvo jedinečností a zaujímavostí, stačí ich len objaviť. Podujali sme sa na to my z portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej telezízie TVTEKOVHONT v rámci našej novej video relácie s názvom Ukryté poklady v okrese Levice. V jej prvej časti sme sa vydali do obce Pečenice, odkiaľ sme si náučným chodníkom išli obzrieť záhadami a legendami opradený Pečenický spečený val. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou NSK.

Ukryté poklady v okrese Levice - 1. časť: Pečenický spečený val (video)

Ten je stále zahalený záhadami, ktoré doteraz nie sú definitívne vysvetlené. Dozaista je a má veľkú ambíciu, stať sa magnetom pre mnohých návštevníkov.

Mnohí o tomto vale už možno počuli, no položme si ruku na srdce, koľkí ho videli na vlastné oči? A pritom ho máme takmer na dlani, v lesoch nad obcou Pečenice. Aj my sme sa chceli na vlastné oči presvedčiť o jeho existencii a tak sme sa na miesto vydali.

Svoju turisticko-náučnú púť sme započali v strede obce, kde začína náučný chodník a kde sa napájame na zelenú turistickú značku. Popri starých pivničkách a pred vstupom do lesa nás zaujme pečenický kaštieľ. Hneď po vstupe do lesa je to iný svet, iný vzduch, iná atmosféra, proste krása. Popri potoku Jabloňovka ideme ďalej po náučnom chodníku, ktorého tabule nás informujú o miestnej faune a flóre. Schádzame zo zelenej turistickej značky a odbáčame doprava po stopách náučného chodníka. Tu nás vítajú krásne prírodné scenérie.

Cestou lesom po miernom odbočení z náučného chodníka nachádzame mimoriadne zaujímavý kameň. Je to takzvaný polisoár, čiže nepravidelný kameň z trachitového tufu z obdobia neolitu. Polisoáre používali ľudia v dobe neolitu na výrobu rôznych kamenných nástrojov. Na kameni je možné vidieť rôzne hrany alebo trecie plochy, na ktorom ľudia v tej dobe leštením opracovávali svoje predmety pre použitie napríklad v poľnohospodárstve, pri spracovaní dreva či dokonca aj pri povrchovom dolovaní, keďže sa nachádzame v oblasti, ktorá je známa výskytom drahých kovov v neďalekej Banskej Štiavnici a jej okolí.

Postupujeme ďalej po náučnom chodníku, až sa konečne dostávame priamo ku zvyškom spečeného valu. Val tu má podobu vyvýšenej kamennej sutiny, miestami pripomína širokú cestu, inde zase zvetraný múr. Na niektorých kameňoch sú viditeľné i stopy po pálení v podobe červených škvŕn. Sú to vlastne dve okrajové steny s komorovou konštrukciou, vyplnené zeminou a kameňmi. Vonkajšie steny komorovej výstuže valu tvorili základ povrchovej drevenej hradby na vale. Za budovateľov valu sú považovaní ľudia doby bronzovej. Andrej Kmeť predpokladal, že budovatelia valu ho spevňovali pomocou ohňa a preto označil val ako "spečený". Mnohí odborníci hovoria o komplexnom obrannom valovom systéme, tiahnúcom sa od Štiavnických vrchov až k Dunaju a ďalej cez Potisie k Železným vrátam cez Rumunsko až k Dunajskej delte. Nepochybne systém dlhých valov označovaných niekedy ako európsky "čínsky múr" predstavuje dodnes významnú záhadu včasnohistorického vývoja na Slovensku i v juhovýchodnej Európe. Tu prítomný informačný panel návštevníkovi predstaví samotný val, jeho históriu i výsledky jeho výskumu. Jednoznačne odporúčame navštíviť!

V druhej časti našej video relácie Ukryté poklady v okrese Levice Vám predstavíme ďalšiu mimoriadne zaujímavú časť nášho okresu - Náučný chodník Štamposký jarok.

zdroj, foto a video: TVTEKOVHONT, Andrej Budai foto - video služby, Leviceonline.sk

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Prečítajte si aj:

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT
TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre