10032022pon

V priestoroch Tekovského múzea v Leviciach odhalili reliéf Štefana Dobóa

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 15. septembra 2022 - Pri príležitosti 450. výročia úmrtia významného protitureckého bojovníka baróna Štefana Dobóa v priestoroch Tekovského múzea slávnostne odhalili jeho reliéf. Ako informuje mesto Levice na svojej Facebook stránke, autorom reliéfu je maďarský sochár Tibor Túri Török.

V priestoroch Tekovského múzea v Leviciach odhalili reliéf Štefana Dobóa

Podľa ďalších informácii je sochár autorom aj ďalších umeleckých diel v meste – reliéfu Štefan Koháryho I., ktorý bol umiestnený v priestoroch Tekovského múzea v roku 2018 a busty levického rodáka Kálmána Kittenbergera, osadenej v roku 2021 pred synagógou. "Iniciátorom umiestnenia týchto reliéfov a busty bol Csaba Tolnai, bývalý poslanec, zástupca primátora a predseda Levického okrášľovacieho spolku, ktorý sa vďaka svojmu oduševnenému záujmu o Levice sám pričinil o zviditeľnenie mnohých pamiatok, zaujímavostí a osobností spojených s našim mestom," dodáva mesto.

V priestoroch Tekovského múzea v Leviciach odhalili reliéf Štefana Dobóa

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Barón Štefan Dobó z Ruskej bol známy predovšetkým ako hrdina protitureckých bojov v roku 1552, keď ako hradný kapitán dokázal ubrániť Jáger napriek veľkej presile Turkov. "V roku 1558 dostal namiesto stratených majetkov panstvo a hrad Levice a Víglaš. Bol vymenovaný za župana Tekovskej župy. Pustil sa do opevňovania oboch hradov, v Leviciach postavil vedľa hradu kaštieľ, ktorý dodnes nesie jeho meno. Podľa zachovaného latinského nápisu nad vstupnou bránou bola stavba dokončená v roku 1571. Je to najrozsiahlejší objekt hradného areálu, súčasťou kaštieľa bol aj padací most nad širokou vodnou priekopou. Budova kaštieľa slúži na depozitné a výstavné účely Tekovského múzea. Reliéf s vyobrazením Štefana Dobóa je umiestnený na stene vnútorného schodišťa kaštieľa," dopĺňa mesto Levice.

...

Tekovské múzeum počas tohto roka pripravilo v meste Levice viacero zaujímavých podujatí, ktorými si pripomíname „Hrdinu z Jágra“. "Do konca novembra si môžu návštevníci pozrieť výstavu, venovanú životu Štefana Dobóa bohatému na jeho hrdinské činy a rovnako významnejším udalostiam tej doby. Vystavené sú aj archeologické nálezy z Levíc, dokumentujúce obdobie osmanských bojov, staré zbrane a grafické listy. Na výstave si môžete pozrieť maketu hradu, ako vyzeral v čase svojej najväčšej slávy a tiež zbytky kolového opevnenia mesta, ktoré dal postaviť Štefan Dobó. Deti si tu môžu vyskúšať drevené repliky zbraní, puzzle s historickou podobou hradu a môžu si postaviť z kociek aj vlastný hrad," uzatvorilo mesto.

zdroj a foto: Facebook Mesto Levice

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - OBUV A MÓDA - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre