12032021pia

V Leviciach odhalili informačnú tabuľu o technickom unikáte - "zhybke"

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 25. novembra 2021 - V Leviciach odhalili informačnú tabuľu o technickom unikáte - "zhybke" - križovatke dvoch vodných tokov Pereca a Podlužianky. Ako informuje Levický okrášľovací spolok (LOS) na svojej Facebook stránke, tabuľu odhalili v stredu 24. novembra.

V Leviciach odhalili informačnú tabuľu o technickom unikáte - zhybke

Iniciátorom bol Csaba Tolnai, ktorý sa žiaľ tejto chvíle nedožil. "Táto technická pamiatka slávi 110 rokov. Veľká vďaka všetkým, ktorí sa pričinili k jej realizácii, najmä Laci Vincze za spracovanie historického kontextu," dodáva LOS.

"Ten kto ma pozná, vie, že svoje sľuby plním a slovo dodržím. Keď ma začiatkom roku Csaba Tolnai oslovil, aby som mu pomohol pri tvorbe textu na informačnú tabuľu o levickej zhybke, dohodli sme sa, že on napíše mladšie a ja staršie dejiny tejto technickej pamiatky. Žiaľ, nestihol to. Tabuľa je hotová a verím, že by sa mu páčila a rovnako verím, že sa bude páčiť aj vám. Želám jej, aby sa jej vyhýbali vandali a poučila čo najviac hláv. Ďakujem všetkým, čo sa podieľali na jej realizácii," vyjadril sa Ladislav Vincze k odhaleniu informačnej tabule na svojej Facebook stránke.

KVALITNÝ NÁBYTOK, PRODUKTY TOPSHOP, DORMEO, DELIMANO, WALKMAXX, WELLNEO, ROVUS - OBUV A MÓDA - NÓRSKA KOZMETIKA - PRE DOSPELÝCH - ŠPORT A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY - ŠKOLSKÉ POTREBY - ŠPERKY - ZĽAVY A AKCIE - KVALITNÝ ALKOHOL

Prečítajte si aj:

V Leviciach odhalili informačnú tabuľu o technickom unikáte - zhybke

O technickom unikáte v Leviciaciach - "zhybke"

Perec a Podlužianka, životodarné toky pretínajúce Levice, od nepamäti slúžili na zavlažovanie okolitých polí a aj ako zdroj energie pre miestne mlyny. Perec navyše neskôr slúžil na zavlažovanie ryžovísk štátneho majetku na majeri Géňa a napájanie sústavy levických rybníkov. Za bežných podmienok sa pokojné vodné toky hlavne na jar menili na nebezpečný živel tvoriaci povodne. Spôsobili tým veľké materiálne škody obyvateľom mesta i okolia. Ľudia sa už v minulosti usilovali o ochranu svojich príbytkov a polí pred povodňami, ale boli limitovaní nedostatočným technologicko-materiálovým a finančným zázemím. Preto sa najvýznamnejšie úpravy koryta Pereca a Podlužianky začali realizovať predovšetkým v 19. storočí. Regulačné práce na Pereci v roku 1870 iniciovalo levické panstvo. Týmito úpravami sa systém ramien premenil na zregulovanú rieku s rovnomerným tokom. Išlo najmä o časť medzi Schoellerovým a Husím mlynom. Komplexnú reguláciu Pereca a Podlužianky začal riešiť Magistrát mesta Levice v roku 1880, keď sa obrátil na vedúceho štátneho úradu pre vodné stavby a vodohospodára svetového významu Jenő Kvassay a poveril ho vypracovaním podrobnej projektovej dokumentácie. Napriek začatým rokovaniam sa tento projekt nezrealizoval. V roku 1885 vypracoval Sándor Lovas nový projekt v duchu pôvodného projektu a podobne ako jeho predchodca zvolil riešenie, ktorého cieľom bolo oddeliť tieto dva toky. Na križovatke tokov pod Levickým hradom bolo riešením netradičné a náročné technické zariadenie, tzv. zhybka, ktorou previedli tok Pereca pod korytom Podlužianky. Realizácia samotnej zhybky ako aj celá regulácia Podlužianky sa podarila až záujmovému spoločenstvu - Vodnému družstvu pre úpravu potokov Podlužianka a Sikenica, založenému v Leviciach v roku 1905. Počas regulačných prác, ktoré prebehli v rokoch 1910 – 1913, sa družstvu podarilo upraviť a spevniť brehy vodných tokov Podlužianka a Sikenica, vybudovať mosty i ďalšiu zhybku v katastri Hontianskej Vrbice.

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie
V Leviciach odhalili informačnú tabuľu o technickom unikáte - zhybke

Levická zhybka vybudovaná v roku 1911 pozostávala z troch liatinových potrubí s priemerom 1 meter, ktoré zabezpečovali prietok vody Pereca. Potrubia po oboch stranách ústili do dvoch nádrží vybudovaných z tehál a betónu. Horná nádrž slúžila i na zachytenie bahna. Dno ohnutého potrubia bolo položené o 60 cm nižšie ako jeho ústie. Takto vybudovaná zhybka bola schopná za sekundu previesť štyri metre kubické (m3) vody. Aby práce na nej mohli prebehnúť nerušene, bolo nevyhnutné tok Pereca dočasne presmerovať cez pozemok Levatichovcov a hradnú záhradu. Po ukončení prác ho vrátili do pôvodného koryta. Nad výstavbou zhybky bdel stavbyvedúci Adam Becker.

V Leviciach odhalili informačnú tabuľu o technickom unikáte - zhybke

Kompletná prestavba zhybky v roku 1966 súvisí s výstavbou nápustného objektu vodnej stavby vo Veľkých Kozmálovciach. Pôvodné tri potrubia boli nahradené jedným železobetónovým potrubím polokružnicového tvaru s priemerom 2,6 m. V súčasnosti je zhybka schopná za sekundu previesť 3,2 m3 a v letných mesiacoch 2,7 m3 vody. Na manipuláciu a prevod vody aj na odklonenie časti prietoku kanála Perec do vodného toku Podlužianky slúžia dve stavidlá.

V Leviciach odhalili informačnú tabuľu o technickom unikáte - zhybke

Súčasný správca zhybky, Správa povodia dolného Hrona a dolného Ipľa Levice, do budúcnosti uvažuje o prevedení prietokov z kanála Perec do Podlužianky, ktoré by zdvihli hladinu vody v koryte vodného toku Podlužianka a vyriešili minimálny prietok vody počas letných mesiacov. Tým by sa zamedzilo enormnému zarastaniu koryta Podlužianky a dosiahlo zlepšeniu biodiverzity vodného toku.

Dodnes zhybka predstavuje malý technický zázrak, ktorý u okoloidúcich vzbudzuje obdiv and vynaliezavosťou našich predkov.

V Leviciach odhalili informačnú tabuľu o technickom unikáte - zhybke

zdroj: myslovakia.sk, Facebook LOS a Ladislav Vincze, foto: Facebook LOS

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre