06152024sob

Deväť náučných chodníkov v regióne Tekov stoja za návštevu (video)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 27. mája 2020 - Okres Levice ponúka množstvo zaujímavých lokalít na spoznanie a strávenie voľného času v rámci náučných chodníkov (NCH). V regióne Tekov sa nachádza deväť NCH, ktoré stoja za návštevu. Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Tekov ich začína prezentovať prostredníctvom videa s opisom jednotlivých NCH.

Deväť náučných chodníkov v regióne Tekov stoja za návštevu (video)

Ako píše OOCR Tekov na svojej Facebook stránke k danému videu, dnes je ten správny čas na objavovanie jedinečností nášho regiónu. "Neváhajte a absolvujte nenáročné NCH, ktoré vám predstavia zaujímavosti a jedinečnosti v našich destináciách," vyzýva OOCR Tekov. Viac informácii o jednotlivých NCH nájdete na regiontekov.info.

Video si môžete pozrieť tu:

Ak sa Vám video nezobrazuje, kliknite na tento odkaz.

V samotnom meste Levice sa nad jeho centrom týči kríž, ktorý je súčasťou Levickej kalvárie. Nachádza sa tu aj torzo vrcholovej kaplnky Sv. Kríža, ktorá bola rozšírená na kostolík. Na kríž je možné vyjsť a vychutnať si krásnu vyhliadku na mesto a široké okolie.
V areáli Kalvárie je vytvorený náučný chodník, informujúci o histórii tejto lokality a jej flóre a faune. Jeho súčasťou je i panoramatická tabuľa s výhľadom na okolie Levíc. Pri torze kostolíka vznikol lesopark. Prechádzka po Kalvárii je zážitkom, pri ktorej načerpáte nové sily a dozviete sa i zaujímavé informácie.

Z Kalvárie je možné pokračovať popri židovskom cintoríne na Krížny vrch, kde sa prenesiete do vinárskeho sveta. Táto viničná časť Levíc sa tiahne pomedzi hajloky, teda viničné domčeky. Tu máte možnosť spoznať pamiatky „krížnovršské poklady“, ktoré sú ukryté medzi vinicami. Každá z nich má svoj príbeh, ktorý je vyrozprávaný na štyroch informačných tabuliach náučného chodníka. Ide o sochu svätého Urbana, Krížnovršskú studňu, s ktorou sa spája zaujímavá legenda, Kríž a Mariánsku kaplnku. Tieto celú lokalitu skrášľujú a dotvárajú jej historický ráz. Okrem toho sa dozviete informácie o vzácnych rastlinách a živočíchoch, ktoré tu žijú, keďže Krížny vrch je úzko prepojený s Prírodnou rezerváciou Kusá hora.

Dámske a pánske plavky leto 2020

Približne šesť kilometrov od mesta Levice sa v mestskej časti Horša nachádza turisticko-náučný chodník v Horšianskej doline. Ide o jedinečnú prírodnú rezerváciu, ktorou preteká riečka Sikenica. Má ráz dedinky so zachovalou ľudovou architektúrou. Z geomorforlogického, botanického a hydrologického hľadiska sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie územia Nitrianskeho samosprávneho kraja. Horšianska dolina je od roku 1976 vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu. Túto nenáročnú trasu môžu návštevníci využívať na prechádzky počas celého roka. Má dĺžku približne 2,5 km (35 minút). Celú dolinu širokú do 300 metrov ohraničujú strmé svahy, výrazné až 30 metrov vysoké skalné steny vytvárajú skalné veže a rebrá zvýrazňujúce drobnokresbu reliéfu. V kameňolome na konci chodníka je altánok, ktorý spríjemní čas, strávený počas vychádzok na náučnej trase.

Desať kilometrov od Levíc sa nachádza malebná čilejkárska dedinka Čajkov, v ktorej sa začína náučný chodník Čajkovské bralie. Ten oboznamuje s prírodnými, ochranárskymi a historickými zaujímavosťami bezprostredného okolia obce. Je pomenovaný podľa impozantných andezitových skalných foriem. Päť informačných panelov nachádzajúcich sa na trase vás upozorní na zaujímavosti a výnimočné miesta, ktoré nájdete v jeho okolí. Na začiatku trasy si môžete vychutnať malebné tradičné viničné domčeky - hajloky, cestou narazíte na prírodný amfiteáter Deberča, prejdete sa Sovou dolinou a odmenou Vám okrem krásnych výhľadov do doliny bude skalný útvar Kamenná žaba. Výzvou pre fanúšikov boulderingu môže byť skalný blok priamo pod Kamennou žabou. Po návrate do obce si trasu môžete spríjemniť ochutnávkou domácich kvalitých vín. Trasa je nenáročná, okružná, vhodná aj pre deti a starších ľudí o dĺžke šesť kilometrov s prevýšením 260 metrov. Čas prechodu je približne 2,5 - 3 hodiny.

Približne 15 kilometrov od Levíc sa nachádza obec Bátovce, v ktorej sa začína turisticko-náučný chodník Mestá Kráľovien. Jeho súčasťou je šesť náučných tabúľ, ktoré začínajú na obecnom námestí. Chodník pokračuje Dolnou bránou, kde sa môžete dozvedieť viac o histórii katolíckeho Kostola svätého Martina. Chodník pokračuje popri vodnej priehrade Lipovina, kde si na trase môžete vychutnať prekrásne pohľady na ňu. Ďaľšou zaujímavou zastávkou je ľochárska oblasť, teda lokalita Bátovských ľochov s bohatou históriou vinohradníctva a vinárstva. Trasa sa končí fantastickým výhľadom na panorámu Bátoviec a okolia. Chodník má na vyhliadku dĺžku 5,3 kilometra. Terén je ľahko náročný a jeho absolvovanie trvá asi štyri hodiny. Popri peknej ľahkej turistike vhodnej aj pre rodiny s deťmi sa dozviete veľa zaujímavých informácií. Chodník je ideálny na príjemnú prechádzku v každom ročnom období.

Dvadsať kilometrov od mesta Levice sa nachádza bývalé slobodné kráľovské mesto Pukanec, v ktorého okolí sa nachádzajú až tri náučné chodníky. Náučný chodník o moruši čiernej je venovaný zriedkavému druhu ovocného stromu, ľudovo nazývaného viničná jahoda. V roku 2007 sa odhadoval počet exemplárov na Slovensku okolo 1000, pričom len v Pukanci a v jeho okolí rastie do 500 exemplárov, čo predstavuje najväčšiu zdokumentovanú koncentráciu tohto výnimočného stromu v strednej a západnej Európe. Moruša čierna sa v oblasti Pukanca vyskytuje len v miestach, kde rastie alebo v minulosti rástol vinič hroznorodý. Vek viacerých stromov sa odhaduje na 300 až 400 rokov. V roku 1988 boli vyhlásené za chránený prírodný výtvor Pukanské moruše čierne (dnes táto kategória chráneného územia už neexistuje). V roku 2018 sa tu na oslavu tohto jedinečného stromu konal prvý krát Festival moruše čiernej, ktorý kočuje po obciach, kde sa moruša vyskytuje.

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Druhým je náučný chodník Štamposký jarok. Štamposký jarok je viac ako 12 kilometrov dlhé banské technické dielo – priebežný násyp tvoriaci s priľahlým svahom kanál – na úpätí juhovýchodne orientovaných svahov Štiavnických vrchov vybudované severovýchodne od Pukanca v 18. storočí na privádzanie vody zo Štampoského tajchu k zariadeniam v oblasti Pukanca na spracovanie vyťaženej rudy. Údolia križujúce trasu jarku prekonával na dvanástich miestach drevenými dlabanými žľabmi. Zvyšky jarku sú dosiaľ viditeľné na mnohých miestach hlavne v lese, teda kde nebola intenzívna poľnohospodárska činnosť. Okrem prívodu vody k stupám jarok zachytával prívalové zrážkové vody stekajúce zo svahov, čím chránil Pukanec pred povodňami. Náučný chodník pozostáva z dvoch nesúvisiacich úsekov. Z konca prvého – “pukanskej trasy jarku” – je možnosť návratu späť rovnakou trasou, alebo sa dá zísť na štátnu cestu, po ktorej sa dá buď vrátiť do Pukanca (približne 2,5 km), alebo pokračovať asi štyri kilometre smerom na Banskú Štiavnicu k začiatku druhej časti náučného chodníka – “štamposkej trase jarku”. Na jej konci Vás čaká Štamposký tajch a jeho krásy.

Tretí pukanský náučný chodník "Po stopách starého rudného baníctva v Pukanci" Vám "porozpráva" najmä o histórii bývalého slobodného baníckeho a kráľovského mesta Pukanec. Začína sa na námestí v Pukanci pred evanjelickým kostolom a prvou zastávkou je neďaleký Darvašov dvor s dielňou na výrobu sudov, kadí a vinoték. Trasa pokračuje Barčinou studňou, opradenou miestnou legendou, doteraz z nej vychádzajú "záhadné" bublinky. Tretia zastávka je dedičná Ergi štôlňa, ktorá je v súčastnosti zdrojom pitnej vody pre Pukanec. Odvodňuje celý Vajrab, čiže kopec a časť hory nad Ergi štôlňou, v minulosti jej voda poháňala stupy, teda úpravne rudy. Po tejto zastávke sa vstupuje do Chorvátovej doliny. Štvrtá zastávka je banské dielo Mária, ktoré odvádzalo vodu z Pukliara. Piata zastávka je banské dielo Jacob, šiestou zastávkou je banské dielo Theresa, siedmou banské dielo Josef, ôsmou banské dielo Weitenzeche a deviatou banské dielo Dorothea, ktoré je ako jedno z mála na Slovensku sprístupnené v dĺžke približne 150 metrov. Desiatou zastávkou je banské dielo Štvorec, jedenástou šacthica Lievik a poslednou dvanástvou je banské dielo Kozačka. Trasa trvá približne 4 hodiny, je dlhá 5,2 kilometra s prevýšením 160 metrov. Ide nenáročnú trasu, ktorú môžu spolu s rodičmi absolvovať aj tí najmenší.

Približne 17 kilometrov od Levíc smerom na Šahy sa nachádza obec Santovka, ktorá je známa najmä svojou termálnou vodou. V katastri obce vyvierajú uhličité a termálne pramene s 27 stupňov teplou vodou, čo bol základ pre vznik kúpeľov Santovka. Pri potoku Búr sú chránené prírodné výtvory Travertíny, chránený je tiež prírodný útvar Travertínová alebo Tufová kopa uprostred obce, pri nej je vybudované miesto na naberanie vody a travertínové jazierka na lúkach pri potoku, takzvané Budzgovy. Kultúrnou pamiatkou, ktorá súvisí s minerálnou vodou a kúpeľníctvom v Santovke, je drevený pavilón - filagória. Je umiestnená na upravenej terase v parku v blízkosti výrobných objektov spoločnosti Západoslovenské žriedla. Okrem toho sa v obci nachádzalo sídlisko z doby bronzovej takzvaná Maďarovská kultúra (podľa obce Maďarovce dnes súčasť Santovky). Ide o paleolitické – neolitické osídlenie, pričom sa tu realizovali rôzne archeologické výskumy.

zdroj: Leviceonline.sk, video a foto: OOCR Tekov

Podporte projekt celoregionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT

Prečítajte si:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre