05282020štv

Profesia sestry nesie v sebe odbornosť a profesionalitu, dôležitý je ale aj úsmev a pochopenie

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 12. mája 2020 - Takmer dvom tisíckam sestier a pôrodným asistentkám, ktoré sú súčasťou zdravotníckeho tímu siete Agel SK, patrí dnešný deň - 12. mája. Ako informuje Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, do ktorej patrí aj Nemocnica Levice, práve v tento dátum sa oslavuje Medzinárodný deň sestier, kedy si celosvetovo pripomíname ich dôležité povolanie, plné nielen fyzicky, ale aj psychicky náročnej starostlivosti o pacientov.

Profesia sestry nesie v sebe odbornosť a profesionalitu, dôležitý je ale aj úsmev a pochopenie

Sestra je neoddeliteľnou súčasťou veľkého kolektívu zdravotníckych pracovníkov. Je oporou pacientom pri lôžku, v ambulancii alebo v domácom prostredí. Každodennou náplňou jej práce je chrániť a upevňovať zdravie pacienta. "Povolanie sestry je profesiou. Je to poslanie, ktoré nedokáže naplniť každý. Nie každý sa vie oddať svojej práci naplno, nie každý dokáže niesť v plnej miere každý deň, každú hodinu a minútu osobnú zodpovednosť za svoje rozhodnutia a za poskytnutú ošetrovateľskú starostlivosť. Práca sestry je radostná, keď z nemocnice odchádza vyliečený pacient, ale aj smutná, keď s pacientom prežíva jeho bolesti a ťažké chvíle, niekedy aj smrť. Povolanie sestry nesie v sebe vysokú odbornosť, profesionalitu, samostatnosť, zvládanie krízových situácií a spoluprácu v tíme," vysvetľuje Alena Cerovská, riaditeľka odboru kvality a ošetrovateľskej starostlivosti skupiny.

Podporte projekt celoregionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT

Aj preto je tak ťažké v poslednej dobe dosiahnuť, aby si mladí ľudia vybrali toto povolanie a nemocnice na Slovensku, ale aj v celej Európe, pociťujú veľký nedostatok sestier. Počet chýbajúcich sestier v zdravotníckych zariadeniach siete Agel SK je rozdielny. "Nedá sa jednoznačne povedať, že nedostatok sestier je v určitom odbore a na určitých oddeleniach. Ak sestra vykonáva svoju prácu s láskou a presvedčením, tak dokáže pracovať 30 a viac rokov aj na takých ťažkých oddeleniach, ako je geriatria či oddelenie pre dlhodobo chorých," hovorí Cerovská a dodáva, že nedostatok sestier sa prejavuje najmä v súvislosti s náhlou dlhotrvajúcou práceneschopnosťou sestier alebo ich odchodom do dôchodku.

Na sestrách sa prejavuje celoživotná práca v zdravotníctve aj na ich zdraví a nahradiť sestru špecialistku alebo certifikovanú sestru je vždy ťažké a vyžaduje si časový priestor. "Požiadavky na novoprijaté sestry máme vysoké. Určite na prvom mieste musia splniť odborné predpoklady, ale v našej skupine kladieme dôraz aj na ľudské a osobnostné vlastnosti, správanie a prístup k pacientovi. Tiež je veľmi dôležité vedenie absolventiek zo strany vedúcej sestry, manažérok a celého kolektívu oddelenia. Keď si spomeniem na moju prvú službu, tak si dodnes pamätám, ako mi búšilo srdce a mala som obrovský rešpekt voči starším kolegyniam. Dajme našim nasledovníčkam priestor, aby nám ukázali svoje kvality a záujem o prácu sestry," uviedla riaditeľka odboru kvality a ošetrovateľskej starostlivosti.

Práca sestier sa oproti minulosti zmenila. Prišli nové technológie, sestry sa neustále vzdelávajú. Zmenili sa však aj pacienti. "V minulosti nám pacienti viac verili, teraz sú v očakávaní našich chýb. Dôležitá je akceptácia a pochopenie odbornej a širokej verejnosti, že ošetrovateľstvo je samostatný odbor, kde činnosti vykonávajú odborne spôsobilé sestry a pôrodné asistentky. To je záruka, že pacientom je poskytnutá starostlivosť v súlade s najnovšími poznatkami a táto odbornosť je tiež určitá forma komunikácie s pacientom," vysvetľuje zmeny oproti minulosti Alena Cerovská.

Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika Zľavaonline.sk - paleta najlepších zliav Sexland.sk - všetko pre Vaše potešenie

Zdravotnícki pracovníci sa za posledné týždne museli vyrovnať aj s pandémiou koronavírusu COVID-19. Podľa slov riaditeľky odboru kvality a ošetrovateľskej starostlivosti Agel SK bolo dôležité rýchle prvotné nastavenie a prijatie všetkých usmernení, legislatívnych postupov a nariadení, aby zdravotníci dokázali pacientom poskytnúť bezpečnú zdravotnú starostlivosť. Zároveň, ako jedna z nich, dokáže ich prácu mimoriadne oceniť. "Každá sestra má svoje vnútorné nastavenie, každá sestra je určitým typom osobnosti. Ale úsmev na tvári, optimizmus a dobrá nálada nič nestojí a to sú tie vlastnosti, ktoré tiež liečia našich pacientov. Ďakujem sestrám, pôrodným asistentkám a ďalším nemedicínskym pracovníkom, ktorí svoju prácu vykonávajú odborne, profesionálne a bez pochybení. Ďakujem, že zotrvali a zotrvávajú pri pacientovi, jeho rodine v prostredí boja o každého zdravotníckeho pracovníka v každej profesii. Je potrebné vytvoriť sestrám také podmienky, aby sa mohli sústrediť na svoju prácu pri pacientovi, zabezpečenie jeho potrieb a tiež aby mali priestor aj na svoj profesijný rozvoj," uzatvorila Cerovská.

Na celom svete sa slávi 12. máj ako spomienka na narodenie priekopníčky ošetrovateľstva a povolania zdravotnej sestry Florence Nightingalovej z Veľkej Británie. Je to deň, kedy si pripomíname záslužnú prácu všetkých našich sestier a pôrodných asistentiek.

zdroj: Agel SK, foto: Pixabay

Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Prečítajte si:

Podporte finančne Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT.SK
TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre