01232021sob

Mestské podujatia

Oslavy 72. výročia SNP na vrchu Vápnik pri Leviciach vo fotografiách

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 5. septembra 2016 - V nedeľu 28.8.2016 sa v areáli pamätníka na vrchu Vápnik (Šiklóš) pri Leviciach zišla takmer celá regionálna politická špička a verejnosť. Konali sa tu totiž na náš región veľkolepé oslavy 72. výročia Slovenského národného povstavania (SNP).

Oslavy 72. výročia SNP na vrchu Vápnik pri Leviciach vo fotografiách

Pre informáciu, SNP bolo ozbrojené povstanie slovenského domáceho odboja počas druhej svetovej vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie vojnovej Slovenskej republiky. Začalo sa 29. augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami, nepriamo bolo i útokom proti autoritatívnej vláde na čele s Jozefom Tisom, ako aj snahou byť na strane víťazných spojeneckých mocností druhej svetovej vojny. Centrom povstania bola Banská Bystrica. Nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili, v noci z 27. na 28. októbra 1944 časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny sovietskymi, rumunskými a československými vojskami na jar 1945. (viac tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%A9_n%C3%A1rodn%C3%A9_povstanie)

Oslavy 72. výročia SNP na vrchu Vápnik pri Leviciach vo fotografiách

Na oslavy 72. výročia SNP v areáli pamätníka na vrchu Vápnik (Šiklóš) bol pripravený bohatý program za účasti OZ Spoločnosti na obnovu a využívanie pamätníka bojov Červenej armády na vrchu Vápnik - Šiklóš, Okresnej organizácie strany SMER - SD v Leviciach, Okresnej organizácie SNS v Leviciach, Okresnej organizácie strany MOST - HÍD v Leviciach, Okresne organizácie strany Sieť v Leviciach, Oblastnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Leviciach, Slovenského červeného kríža - Územného spolku v Leviciach, Obce Mýtne Ludany a Mesta Levice.

Oslavy 72. výročia SNP na vrchu Vápnik pri Leviciach vo fotografiách

V rámci programu samotného bolo pripravené:
- privítanie hostí a otvorenie oslavy, vystúpil ženský spevácky súbor Rozmarín z Mýtnych Ludán;
- slávnostný príhovor predsedu Oblastnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Leviciach;
- ukážka vzdušných leteckých súbojov na historických lietadlách v podaní Aeroclub-u Košice za efektných ukážkach výbuchov;
- slávnostná báseň;
a zapálenie povstaleckej vatry.

Program pokračoval opekačkami, diskusiami a spievaním piesní zúčastnených a po zotmení sa spustil krásny ohňostroj.

Pozrite si video z ukážky vzdušných leteckých súbojov na historických lietadlách v podaní Aeroclub-u Košice:

Z podujatia sme v spolupráci s Andrej Budai - foto - video služby pripravili fotoreportáž, ktorú si celú môžete pozrieť TU.

Oslavy 72. výročia SNP na vrchu Vápnik pri Leviciach vo fotografiách

zdroj a fotografie: Andrej Budai - foto - video služby

POZRITE SI TIEŽ:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre