Myslíte si, že prepätie môže spôsobiť len silný úder blesku počas búrky? Omyl! Výpadky prúdu, zapínanie výkonných spotrebičov či iné poruchy v elektrickej sieti sú tiež zdrojom nebezpečného prepätia, ktoré môže poškodiť citlivé elektronické zariadenia.
Princíp fungovania prepäťovej ochrany
Prepäťová ochrana predstavuje systém, ktorý chráni elektroinštaláciu budovy a zariadenia v nej pred poškodením spôsobeným prepätím, teda náhlym a krátkodobým zvýšením napätia v elektrickej sieti. Neustále monitoruje úroveň napätia v sieti a v prípade, ak
zaznamená hodnoty presahujúce stanovenú hranicu, absorbuje či odkloní nebezpečnú energiu do uzemnenia.
Pozor, nie je určená na ochranu pred únikovými prúdmi, na to slúžia prúdové chrániče. Prepäťová ochrana sa zvyčajne inštaluje pred prúdovým chráničom, aby chránila nielen zariadenia, ale aj samotný prúdový chránič pred poškodením.
Prečo je prepäťová ochrana dôležitá?
- Ochráni spotrebiče (televízory, chladničky atď.) pred nenávratným poškodením.
- Eliminuje vznik požiarov, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku elektrického zariadenia poškodeného prepätím.
- Predlžuje životnosť spotrebičov, nakoľko krátkodobé prepätie nemusí zákonite spotrebič hneď pokaziť, no postupne skracuje jeho životnosť.
Aj prepäťová ochrana má svoju životnosť
Kvalitné prepäťové ochrany, najmä tie založené na varistoroch (menia svoj odpor v závislosti od napätia), môžu postupne strácať účinnosť v dôsledku opakovaného vystavenia prepätiu, tzn. časom sa ich schopnosť absorbovať nadmernú energiu znižuje.
Počas používania prepäťovej ochrany je preto potrebné kontrolovať jej stav a výkon – majú zabudované vizuálne indikátory (napr. LED diódy), ktoré signalizujú jej stav, niektoré ponúkajú aj výstupy na diaľkovú signalizáciu.
Ich poškodenie alebo nefunkčnosť by ste nemali podceňovať. Výmenu alebo opravu neodkladajte, zariadenia totiž zostanú bez ochrany proti prepätiu.
foto: murat.sk