06152024sob

PR články, komerčné, Levice

Záclonová tyč alebo koľajnica – ktorý typ zvoliť?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Odhaľte tajomstvo aranžmánu okien. Ide totiž o viac, ako len o krásne záclony. Na upevnenie záclon a závesov nad oknami slúžia garniže – prvok, ktorý plní nielen praktickú, ale aj estetickú úlohu, a aj napriek tomu je mnohokrát prehliadaný. Existuje viacero typov, pričom za základné sa dá považovať rozdelenie na záclonové tyče a koľajnice garniže.

Záclonová tyč alebo koľajnica – ktorý typ zvoliť?

Záclonové tyče

Záclonové tyče vnášajú do interiéru klasický a elegantný vzhľad. Pozostávajú z guľatej tyče, držiakov na garniže a ozdobných koncoviek. Doplnené sú samozrejme o ďalšie komponenty na uchytenie záclon či závesov, ako sú krúžky, háčiky alebo štipce. Často sú pevnejšie ako koľajnicové modely a majú dlhšiu životnosť.

Vzhľadom na to, že ide aj o dekoratívny prvok interiéru, v ponuke nájdete široký výber materiálových prevedení. Do miestností zariadených v tradičnom či rustikálnom štýle sa budú hodiť drevené garniže, kým v modernom interiéri lepšie fungujú kovové garniže. Určené sú na montáž na strop alebo do steny nad okno.

Koľajničkové garniže

Koľajnicové garniže predstavujú diskrétnejšiu voľbu s menej výrazným vzhľadom – ide o takmer neviditeľný systém pre upevnenie záclon či závesov, prípadne ich kombináciu (ak hovoríme o dvojradových koľajniciach, ktoré zabezpečujú plynulý pohyb a nezávislú manipuláciu s viacerými vrstvami). Ide teda skôr o funkčnú alternatívu ako dekoratívnu.

Narozdiel od tyčových garniží sú priestorovo úspornejšie, takže ak máte nad oknom málo priestoru, siahnuť by ste mali po tejto alternatíve. Čo sa štýlu týka, viac sa hodia do moderných domácností a kancelárií. Dajú sa prispôsobiť aj atypickým priestorom, resp. moderným riešením sú rohové stropné garniže. Zvyčajne sa vyrábajú z kovu, obľúbený je napríklad ľahký hliník, alebo plastu. Drevené modely by ste hľadali len ťažko.

Ktorú alternatívu si vybrať?

Ako ste sa už určite dovtípili, výber do veľkej miery závisí od štýlu vášho interiéru. Ak preferujete tradičný vzhľad, resp. máte obývačku či spálňu zariadenú v klasickom, rustikálnom alebo provensálskom štýle, voľte tyčové garniže. Hodia sa aj v prípade, ak si chcete zútulniť víkendovú chatu. Ak patríte k nadšencom minimalizmu a inklinujete viac k modernému štýlu, vyberte si stropné koľajnice.

Zdroj foto: NavinTar / Shutterstock.com

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre