07132020pon

PR články, komerčné, Levice

Viete, ako fungujú elektromotory?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Elektoromotory sú v posledných rokov populárnou témou, pretože by pomaly mali nahradiť spaľovacie motory vo vozidlách. Elektromotory ale nie sú žiadnou novinkou a prvé z nich vznikali už v 19. storočí. Ako vlastne fungujú a aké sú ich výhody?
Príťažlivosť elektromagnetov

Kvalitné elektromotory využívajú pre svoje fungovanie princíp elektromagnetov, teda fakt, že sa vzájomne priťahujú alebo odpudzujú. Elektrické vodiče vytvárajú elektromagnetické polia, ktoré sú v interakcií s permanentným magnetom a jeho magnetickým poľom. Silové pôsobenie elektromagnetických polí sa nazýva Lorentzova sila. Elektrickým prúdom sa upravuje aj sila a polarita elektromagnetom ktoré sú súčasťou motora.

Dve hlavné časti motora sú stator a rotor. Stator je nepohyblivá časť s trvalým magnetom, ktorý môže byť napríklad cievka. Rotor je pohyblivá časť a nachádza vo vnútri statora. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že elektromotor je zariadenie, ktoré je schopné premeniť elektrický prúd na mechanickú prácu.

Prečo je lepší ako spaľovací motor?

Každé zariadenie má svoje výhody aj nevýhody a inak to nie je v prípade elektromotorov. K výhodám elektromotora patrí veľká oblasť využiteľnosti, jednoduchá konštrukcia, dlhá životnosť, lepšia efektivita a spoľahlivosť. Výkonné elektromotory nájdete v čerpadlách, obrábacích strojoch, výťahoch, lokomotívach, brúskach, drvičoch, banských ventilátoroch, pračkách, chladničkách a v množstve iných bežne používaných zariadeniach.

Samozrejme použitie závisí aj od konkrétneho typu motora. Základné delenie je na jednosmerné a striedavé elektromotory. Najväčšou výzvou do budúcnosti je zrejme rozšírenie elektromobilov, ktoré sa síce na trhu objavujú už niekoľko rokov, ale prím hrajú stále vozidlá so spaľovacím motor, ktoré vyžadujú pravidelnú výmenu oleja, filtrov a taktiež dielov, ktoré elektromotor neobsahuje.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre