ŠTEFAN GREGOR - krúžkujte č. 105 na kandidátke 12 SLOBODA A SOLIDARITA - Voľte silnú ekonomiku pre regióny Slovenska
09242023ned

Okresný dopravný inšpektorát upozorňuje chodcov, cyklistov a vodičov motorových vozidiel

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Okresný dopravný inšpektorát upozorňuje chodcov, cyklistov a vodičov motorových vozidielLEVICE 4. novembra 2011 - Okresný dopravný inšpektorát v Leviciach upozorňuje vodičov na nepriaznivý nárast počtu dopravných nehôd s nemotorovými účastníkmi -  predovšetkým s chodcami a cyklistami. Za obdobie od začiatku roka 2011 do 31.10.2011 eviduje celkom 184 dopravných nehôd, čo je o 79 dopravných nehôd menej ako v rovnakom období minulého roka. Pri nehodách bolo osem osôb usmrtených, čo je o päť dopravných nehôd so smrteľným následkom viac ako v období minulého roka. 14 osôb sa zranilo ťažko (-13) a 96 osôb bolo ľahko zranených, čo je o 25 osôb menej ako v rovnakom období minulého roka. 21 dopravných nehôd bolo zavinených pod vplyvom alkoholu. Z celkového počtu dopravných nehôd bolo 15 dopravných nehôd s účasťou chodcov, pričom pri nich došlo k usmrteniu dvoch osôb, tri osoby sa zranili ťažko a 10 osôb bolo ľahko zranených. Jedna dopravná nehoda bola s účasťou dieťaťa, ktoré malo ľahké zranenie.


Každý chodec je vystavovaný určitému riziku a je len v jeho záujme, aby sa snažil toto riziko čo možno najviac eliminovať. Za týmto účelom je treba dbať na to, aby boli vždy dobre viditeľní, pohybovali sa spôsobom, aký im zákon o premávke na pozemných komunikáciách predpisuje, používali pri prechádzaní cez cestu vyznačené priechody pre chodcov a uvedomovali si zároveň aj možnosti vodičov za volantom. Cyklista jazdiaci po okraji vozovky, alebo po krajnici bez ohľadu na to, či sa pohybuje v obci, alebo mimo obce, musí mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky, alebo reflexný bezpečnostný odev. Rovnako to platí i pre chodca idúceho po krajnici, alebo po okraji vozovky. Musí mať za zníženej viditeľnosti mimo obce na sebe viditeľné reflexné prvky, alebo reflexný bezpečnostný odev. Reflexný materiál je v noci vidieť na 3x väčšiu vzdialenosť, než biele oblečenie a viac ako 10x než oblečenie modré. Vidieť a byť videný je dôležité pre všetkých nemotorových účastníkov cestnej premávky, ktorí v prípade nehody na to doplácajú svojím zdravím a neraz i životmi.

Polícia taktiež upozorňuje motoristov na špecifiká jesenného obdobia, čiže dlhšie znížená viditeľnosť, zmeny počasia, časté mrholenie, hmly, sychravé počasie. K bezpečnej jazde v hmle prispievajú predné a zadné hmlové svetlá, ktoré smie vodič použiť len za hmly, dažďa alebo sneženia. Je potrebné dodržať vzdialenosť medzi vlastným vozidlom a vozidlom jazdiacim pred nami, aby mohol vodič včas znížiť rýchlosť jazdy, poprípade zastaviť vozidlo. Medzi ďalšie nástrahy jesene pre vodičov patrí i zver. Vodičom odporúčame si pred jazdou skontrolovať stav stieračov, ostrekovačov a upozorňujeme na povinnosť včas prezuť vozidlá na zimné pneumatiky.

 

zdroj: OR PZ Levice

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre