05272024pon

Muž a žena z okresu Levice ukradli unikátny exponát knihy zo začiatku 17. storočia

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

KEŽMAROK / LEVICE 24. septembra 2021 - Muž a žena z okresu Levice ukradli vzácnu historickú knihu z kežmarskej lyceálnej knižnice. Ako informuje Facebook stránka Polícia Slovenskej republiky, obvinení počas otváracích hodín dňa 15. júna 2016 v študovni knižnice evanjelického lýcea v Kežmarku po predchádzajúce vzájomnej dohode a príprave odcudzili historicky unikátny exponát knihy zo začiatku 17. storočia z oblasti alchýmie, tvoriaci národne kultúrne dedičstvo Slovenskej republiky a zamenili ho za falzifikát.

Muž a žena z okresu Levice ukradli unikátny exponát knihy zo začiatku 17. storočia

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Kežmarku obvinil zo zločinu krádeže a zločinu falšovania predmetov kultúrnej hodnoty muža a ženu z okresu Levice. "Obvinená žena využila nepozornosť pracovníčky lyceálnej knižnice, ktorej pozornosť po predchádzajúcej vzájomnej dohode odviedol obvinený muž, a odtrhla originálny knižný blok z originálnej väzby a zamenila ho za sofistikovanú kópiu, ktorú spoločne s mužom vyrobila za pomoci starých tlačí a taktiež vytlačením titulnej strany a niektorých častí podľa originálnej tlače, ktoré získali vyfotením originálnej tlače pri prvej návšteve knižnice lýcea a z internetových zdrojov a ktorý upravili tak, aby sa čo najviac podobal originálu," približuje Polícia.

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie
Muž a žena z okresu Levice ukradli unikátny exponát knihy zo začiatku 17. storočia

Takto zamenený originál tlače za falzifikát následne po štúdiu vrátili pracovníčke knižnice, ktorá si túto skutočnosť nevšimla, čim týmto konaním spôsobili škodu znaleckým posudkom vyčíslenú na sumu 15.000 Eur. "Falzifikát sa vydával za originál niekoľko rokov. Ku skutku sa priznali. Kniha bola zaistená od obvinených v okrese Levice a následne vrátená Cirkevnému zboru ECAV na Slovensku Kežmarok. Ako dôvod krádeže obvinení uviedli ich nadšenie pre alchymizmus, knihu chceli do vlastnej zbierky. Na objasnení prípadu sa podieľali príslušníci kriminálnej polície OR PZ v Kežmarku v spolupráci s pracovníkmi krajskej kriminálnej polície v Prešove," uzatvára Facebook stránka Polícia Slovenskej republiky.

zdroj a foto: Facebook stránka Polícia Slovenskej republiky

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre