LEVICE 18. augusta 2012 – Slováci nezačali kvalifikačné boje o postup na ME 2013 dobre. Po prehre v Estónsku 74:95 v prvom zápase podľahli aj na domácej palubovke v Leviciach vo svojom druhom kvalifikačnom zápase Islandu 75:81. Slovenskí reprezentanti, ktorým chýbali pivot Jozef Vojtek a rozohrávač Róbert Nuber, nepodali oslnivý výkon v prvom polčase, v tom druhom sa naša hra zlepšila a stav zápasu bol neraz nerozhodný. Nakoniec to však zverenci Petra Bálinta nezvládli a aj vo svojom druhom vystúpení v tejto kvalifikácii svojmu súperovi podľahli. Obaja spomínaní hráči Astrumu Levice sa k výprave pridajú v ďalšom zápase 21. augusta proti favorizovanému a aktuálne dvanástemu najsilnejšiemu tímu sveta - Srbsku.
Slovensko - Island 75:81 (17:21, 19:23, 23:10, 16:27)
Zostava a body SR: Gavel 31 (5 trojok), Vido 9 (10 doskokov), Sýkora 8, Pandula 6, Baťka 2 (R. Marko 14, Morávek 3, Lošonský 2, Bílik a Mrviš po 0)
TH: 20/17 - 25/21, fauly: 24 - 23, trojky: 8 - 10, 700 divákovNajviac bodov Islandu: Stefánsson 28 (3 trojky), Pálsson 16, Sigurdason 15 (3 trojky)
Hlasy po zápase:
Po zápase sme oslovili slovenského reprezentanta a hráča Astrumu Levice Jaroslava Moráveka, aby nám zhodnotil zápas. „V prvom polčase sme sa s Islanďanmi trápili, v druhom sme sa im dorovnali. Na konci sme zahrali niekoľkominútový úsek veľmi zle, súper sa nám odtrhol na väčší bodový rozdiel a to sme už nevedeli dotiahnuť. Trápili sme sa až do konca. Po prvom polčase sme si povedali, kde robíme chyby a čo máme zlepšiť a to sme sa snažili dodržať. V tretej štvrtine sa nám to aj darilo, potom to však celé padlo. V najbližšom zápase nás čaká Srbsko, s ktorým veľké ambície nemôžeme mať. Chceme zahrať dobrý zápas, aby sa naša hra páčila hlavne divákom, budeme sa snažiť o dobrý výsledok. Všetci dobre vieme, že Srbsko je favoritom skupiny, ale budeme robiť všetko pre to, aby mali ľudia z nášho vystúpenia dobrý pocit. Ja som dnes spravil veľa chýb a tie súper trestal. So svojim dnešným výkonom nie som vôbec spokojný.“
Oslovili sme aj reprezentačného trénera Petra Bálinta. „Povedal by som, že sme hrali v troch fázach. Začiatok zápasu sme hrali celkom dobre, potom prišiel veľký útlm. Pustili sme súpera do jednoduchého skórovania, vedeli sme, že na trojkové hody sú veľmi silní a nepríjemní. V prvom polčase sme im dokonca nechali až sedem trojok, čo využili do náskoku 8 bodov. Druhý polčas sme začali oveľa lepšie, záver 3. štvrtiny bol z našej strany skvelý. Bohužiaľ, neviem prečo sme následne upustili z hry, ktorú sme mali hrať celý druhý polčas. Agresivita v obrane, rýchly prechod do útoku, jednoduché strely, práve toto sme hrali a následne prišiel opäť útlm a strata sebavedomia. Druhá vec je tá, že sa nemôžeme spoliehať na jedného hráča. Anton Gavel bol v podstate jediný hráč, ktorý to potiahol, pridal sa k nemu ešte Roman Marko, ktorý skóroval dvojciferným skóre. Je to však strašne málo, takých hráčov potrebujeme viac. Ukázalo sa, že nám chýbal Vojtek a Nuber, aj keď tých okolností je veľmi veľa. Potrebujeme mať aspoň štyroch takých lídrov z klubov, ako je Anton Gavel. Nedá sa hrať s hráčmi, ktorí hrajú v kluboch 15, 18, 20 minút na zápas. V reprezentácii potrebujeme mať hráčov, ktorí dokážu zobrať na seba zodpovednosť. Verím, že postupom času sa do tohto mladého tímu dostanú takí hráči, ktorí budú dostávať šancu vo svojich kluboch, v reprezentácii a v priebehu niekoľkých rokov sa oťukajú. Verím, že sa potom Slovensko dostane tam, kde by sme ho chceli vidieť.
Čo sa týka taktiky do ďalších zápasov, tá sa odvíja od zápasu k zápasu. Pre nás je každý takýto zápas skvelá škola. Island nie je štát, ktorý by bol basketbalovým trpaslíkom. Basketbal je v v tejto krajine športom číslo dva, pričom už v zápase proti Srbom ukázali svoju kvalitu. Čakajú nás ešte ťažší súperi a ja verím, že sa každým zápasom budeme len zlepšovať.“
Na zápase bol aj portál Leviceonline.sk, prinášame Vám krátky fotoreport. Všetky naše fotografie zo zápasu si môžete pozrieť vo fotogalérii.
Najbližšie sa hrá kvalifikačný zápas proti Srbsku v utorok 21.8.2012 o 18:00 hod. taktiež v levickej športovej hale.
Pozrite si rozpis všetkých kvalifikačných zápasov Slovenska TU.
zdroj a fotografie: www.leviceonline.sk

