LEVICE 2. júla 2015 - Záverečná hodnotiaca konferencia – workshop k projektu „Vzdelávajme sa moderne a zaujímavo“ ITMS 26110130607 sa uskutočnila 29. júna 2015 v Leviciach v zasadačke Strednej odbornej školy. Projektový tím predstavil pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom školy projekt, zhodnotil jednotlivé aktivity, ich výstupy a výsledky.
Stredná odborná škola v Leviciach bola už v minulosti spoluriešiteľom viacerých projektov Európskeho sociálneho fondu. Projekt pod názvom „Vzdelávajme sa moderne a zaujímavo“ bol vypracovaný v zmysle výzvy Agentúry Ministerstva školstva SR pre štrukturálne fondy EÚ na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v rámci operačného programu Vzdelávanie, prioritná os 1 Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy. Realizoval sa po dobu 18 mesiacov od februára 2014. Celkový rozpočet projektu predstavoval sumu 142 530,08 EUR, predpokladáme, že reálne vyčerpajú približne 125 000 EUR.
Strategickým cieľom realizácie projektu bola obsahová prestavba vzdelávania na ZŠ a SŠ s využitím inovovaných foriem a metód výučby, cieľavedomá premena našej školy na modernú školu, reagujúcu na aktuálne a perspektívne potreby trhu práce nielen v našom regióne, ale aj v rámci SR i EÚ. Zmenou obsahu a foriem vzdelávania v súlade s obsahom ŠkVP sa skvalitnili výstupy vzdelávania s ohľadom na potreby trhu práce, čím sa zvýši adaptabilita žiakov vo vedomostnej spoločnosti. Zabezpečila sa efektívnosť prepojenia medzi vzdelávaním a odborným vzdelávaním a prípravou účastníkov pre požiadavky trhu práce inováciou vzdelávacích a školiacich učebných textov a ich sprístupnením prostredníctvom internetu a dôraz na praktickú stránku.
Pre naplnenie cieľov projektu na škole nadefinovali tri hlavné aktivity projektu, ktoré sú obsiahnuté v nasledovných špecifických cieľoch projektu:
1. Podpora reformy a rozvoj všeobecného a odborného vzdelávania na ZŠ a SŠ
1.1 Tvorba študijných materiálov, metodických príručiek a didaktických prostriedkov
1.2 Tvorba a inovácia školského vzdelávacieho programu pre lepšie uplatnenie absolventov školy na trhu práce
2. Podpora výchovného a kariérneho poradenstva
2.1 Informačný portál pre výchovné a kariérne poradenstvo
3. Podpora prípravy učiteľov a ďalšieho vzdelávania pedagogických pracovníkov
3.1 Školenia pedagogických zamestnancov
„Tvorba e-learningových kurzov a ich administrácia v LMS Moodle“
„Nové trendy v gastronómii“
„Nové trendy v stolovaní“
„Someliérsky kurz“
„Ako zvládať problematické správanie žiakov“
„Využitie IKT vo vyučovacom procese“
Aktivitu 1 predstavila jej koordinátorka Ing. Oľga Remiášová a jednotliví tvorcovia inovatívnych učebných materiálov a didaktických pomôcok. Cieľom aktivity bolo zaradenie nových tematických celkov do učebných osnov, ktoré zohľadňujú najnovšie trendy a technologické postupy v učebných a študijných odboroch nespracované v učebniciach do hodín jednotlivých odborných a všeobecnovzdelávacích predmetov. Vytvorili sa metodické príručky k novým zariadeniam, ktoré obsahujú aj zodpovedajúce učivo a využitie zariadení v praxi, pracovné postupy, otázky, úlohy a zadania k učivu, napr. „Pečenie a práca s pekárenskou pecou a práca s kysiarňou“, „Kreatívne farbenie“, „Módna náročná účesová tvorba“ a pod. Všetky tieto učebné materiály sa budú publikovať na webe.
Pracoviská odbornej výchovy a učebne teoretického vyučovania sa vybavili výpočtovou technikou, novými prístrojmi, strojmi a zariadeniami, napríklad multifunkčnou kozmetickou vežou, klimazónom, pizza pecou, flambovacím vozíkom, vinotékou, kávovarom, rohlíkovačom, kysiarňou, zariadením na prípravu gyrosu, lávovým grilom, vyzúvačkou a vyvažovačkou pneumatík a podobne.
Koordinátor aktivity 1.2 Ing. Anna Kováčová inovovala obsah a metódy vzdelávania v školskom vzdelávacom programe študijného odboru obchod a podnikanie s cieľom skvalitniť vzdelávanie pre potreby trhu práce a zaradiť odbornú prax do povinných odborných predmetov od prvého do štvrtého ročníka v trvaní jeden až dva dni v týždni. Odborná prax by sa mala vykonávať u zamestnávateľov.
Výchovná poradkyňa a koordinátor aktivity 2.1 Mgr. Blanka Chubanovová predstavila noovytvorený informačný portál výchovného a kariérneho poradenstva pre žiakov a rodičov Strednej odbornej školy v Leviciach. Cieľom aktivity bolo a je naučiť žiakov a rodičov orientovať sa na portáli, komunikovať so školou, výchovným a kariérnym poradcom a vedieť hľadať informácie.
V rámci aktivity 3 Podpora prípravy učiteľov a ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov sa uskutočnilo viacero školení, napr. „Tvorba e-learningových kurzov a ich administrácia v LMS Moodle“, „Využitie IKT vo vyučovacom procese“, „Someliér“, „Nové trendy v gastronómii a v stolovaní“ a "Ako zvládať problematické správanie žiakov“. Aktivitou sa zabezpečilo postupné zaškolenie pedagogických zamestnancov na zvýšenie ich kompetencií pri práci s modernými technológiami a poskytla sa pomoc pri riešení konfliktov so žiakmi s poruchami správania. Realizáciou aktivity získali frekventanti kredity a certifikáty, nadobudnuté vedomosti využili pri tvorbe študijných materiálov v predchádzajúcich aktivitách a zároveň ich môžu použiť aj pri dištančnom vzdelávaní. Výstupy a výsledky aktivity zhodnotila jej koordinátorka Mgr. Zuzana Nemčoková.
Odborná kvalifikácia a nadšenie pedagogických zamestnancov, vedenia školy a práca ekonomického úseku sú zárukou ďalšieho využitia výsledkov projektu „Vzdelávajme sa moderne a zaujímavo“ aj do ďalších rokov po jeho skončení. Našou snahou je zvýšiť kvalitu vyučovacieho procesu, jeho efektivitu, príťažlivosť. Vyučovanie odtrhnuté od praxe a potrieb európskeho trhu práce znižuje uplatnenie absolventov Strednej odbornej školy v Leviciach a ich adaptabilitu.
„Práca vyžaduje čím ďalej tým vyššie vzdelanie; vzdelanie vyžaduje čím ďalej tým viac práce.“
zdroj a fotografie: Gabriel Laub