01162021sob

Rozhovor s levickou skupinou RODRIGOKRUZ - ...hudba vyjadruje rozpoloženie spoločnej kapelnej duše.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Rozhovor s levickou skupinou RODRIGOKRUZ - ...hudba vyjadruje rozpoloženie spoločnej kapelnej duše.Pokračujeme v našom seriály predstavovania hudobných skupín z mesta Levice, alebo z blízkeho okolia. Tentoraz sme si "posvietili" na kvarteto mladých chalanov, ktorí si hovoria jednoducho....RODRIGOKRUZ. Tento nevinný a jednoduchý názov kapely v sebe skrýva niečo viac, ako len názov. Je to hudobné teleso, ktoré si získalo už mnoho fanúšikovských sŕdc.

Tomáša, Ľuboša, Maťa a Jožka, štyrych kamarátov, ktorí sa odhodlali vstúpiť na slovenskú hudobnú scénu, sme oslovili s niekoľkými zaujímavými otázkami...

Rodrigo Kruz je osoba, ktorá stojí za kapelou ako tieň.

On dohliada na chod kapely. Nebyť Rodriga, nebolo by ani kapely. Preto je práve on tá vhodná osoba, ktorá vie najlepšie a najpresnejšie odpovedať za kapelu.


Zaujímavý názov kapely, ako vznikol?

Rodrigo: Nová kapela potrebuje nový originálny názov, tak sme sa s chalanmi pobrali na jednu príjemnú chatu a popri iných aktivitách sme dumali nad menom. Nikto nemal žiaden dobrý nápad a tak sme začali strielať. Trvalo to asi 20 minút. Padali návrhy ako Obrus, Podobrus, Walrus Tempora,…Rodrigokruz. Posledný z názvov sa z prvoti nepáčil, no postupom času niektorých opantal a stal sa dočasným názvom, kým nepríde niečo lepšie. Neprišlo.


Predstavili by ste jednotlivých členov kapely?

Rodrigo: Takže Tomáš je gitarista, Maťo bubnuje, Jožko hrá na base a Ľuboš spieva a je šikovný perkusionista.

 

 

Rozhovor s levickou skupinou RODRIGOKRUZ - ...hudba vyjadruje rozpoloženie spoločnej kapelnej duše.

Ako kapela vznikla a kedy?

Rodrigo: Tomáš, Maťo a Jožko spolu hrávali istý čas. Zistili však, že treba hrať niečo iné ako hrali a na to je potrebný dobrý spev. Mali vyhliadnuté dve osoby a tak nastalo krátke obdobie porovnávania. Zatiaľ čo prvý adept bol s chlapcami na skúške, na ktorej odohrali nejaké tie minúty, hodinky, ten druhý si len tak pospevoval v miestnej krčme do rytmu jukeboxu. Vyhral to jukeboxový kráľ. Od tej doby hrávajú v tejto zostave.


Čo hráte?

Rodrigo: Je ťažké zaradiť túto kapelu do nejakého konkrétneho stýlu. Títo 4 ľudia miešajú prvky rôznych hudobných žánrov a tvoria z nich jeden, pre mňa zaujímavý a jedinečný. Čo je podľa mňa veľmi dobré, je fakt, že kapela má svoj vlastný zvuk, ktorý ju charakterizuje. V dnešnej dobe sú kapely málo kreatívne, a tak sa snažia priživiť na tom, čo tu už bolo, čo bolo ako tak úspešné. Tento kvartet je však opakom dnešnej hudobnej scény v okolí a snaží sa tvoriť jedinečné diela, ktoré v sebe miešajú rôzne prvky, až sú miestami kontrastné. Ak musím vysloviť konkrétny hudobný žáner, tak by som túto hudbu označil za alternatívu, a to len z toho dôvodu, že je to široký pojem, korý pomenúva nepomenovateľné.

Rozhovor s levickou skupinou RODRIGOKRUZ - ...hudba vyjadruje rozpoloženie spoločnej kapelnej duše.

Aké máte ciele s kapelou?

Rodrigo: Hlavným cieľom je, aby kapela spolu zotrvala čo najdlhšie ako to pôjde, pretože je to dosť zaujímavé. Inou métou je koncertovanie. To bude však možné len vtedy, ak bude splnený ďalší cieľ. Je to v podstate taka pyramída. Čiže ak budú hrať na živo, tak ďalším cieľom bude, aby si získali čo najviac ľudí. Ak sa ich hudba bude páčiť, tak môžu nahrávať a tvoriť nové hudby,…a takto to ide ďalej a ďalej. No hlavným pilierom tejto celej pyramídy je to, aby medzi chalanmi panovali pozitívne osobné vzťahy, bez toho to samozrejme nejde.


Kto je lídrom kapely, kto má na starosti texty, kto skladá hudbu?

Rodrigo: Kto je líder? To záleží od toho, čo si pod lídrom kapely človek predstaví. Ak máme na mysli človeka, ktorý je akýmsi miláčikom ľudí a je stredobodom pozornosti, tak tým pádom je to Ľuboš. Ak je lídrom osoba, ktorá investuje najviac času a úsilia do fungovania kapely, tak potom hovoríme o Tomášovi. Ale v podstate ideálnym lídrom sú spolu a Maťo s Jožkom sú akýsi žolďáci, ktorí hrať musia.

Rozhovor s levickou skupinou RODRIGOKRUZ - ...hudba vyjadruje rozpoloženie spoločnej kapelnej duše.

S hudbou a textami je to tak, že nikto neobrába nikoho pole. Každý si orie na tom svojom. Ľuboš si píše texty a tvorí spevové linky. Gitara si skladá gitaru, bicie si búchajú ako chcú ony a basa to všetko spojí podľa seba.
Mnoho vecí vznikne priamo na skúške jamovaním, asi tak 90%. Tých 10% je základný gitarový, sporadicky basový riff, od ktorého všetko vzniká.


Ako by ste charakterizovali postavenie hudobného štýlu, ktorý hráte na Slovenku a v regióne mesta Levice a okolia?

Rodrigo: Ak sa mám priznať, tak slovenskú scénu nesledujem. Samozrejme, je tu toho mnoho od komercie, cez tzv. underground, až po pseudokapely a pseudohudobníkov. Celé sa to sledovať nedá. Keďže si netrúfam charakterizovať hudobný stýl kapely a zároveň nemám prehľad o slovenskej hudbe, tak neviem povedať, aké má postavenie na Slovensku. Každopádne nechajme sa prekvapiť a uvidíme, aké postavenie bude mať v budúcnosti.

Čo sa týka Levíc a okolia, tak môžem povedať, že tento druh hudby tu neprodukuje iná kapela.

Rozhovor s levickou skupinou RODRIGOKRUZ - ...hudba vyjadruje rozpoloženie spoločnej kapelnej duše.

Ako by ste charakterizovali hudobnú scénu v regióne mesta Levice a okolia?

Rodrigo: Tak toto sa dá charakterizovať troma slovami: Punk, Metal, Jazz.


Máte nejaké vzory, ideály? Čo počúvate?

Rodrigo: Dovolím si povedať, že kapela nemá žiadne vzory. Myslím si, že je to dobre, lebo ak máte vzor, tak sa naň chcete najviac podobať a tým strácate svoju jedinečnosť, originalitu, strácate sámého seba.
Ideály? To áno, kažký zo skupiny má nejakého hudobníka, skupinu, ktorú obdivuje, ale paradoxne nechcú hrať podobnú hudbu, ba cover verzie.
Čo chlapci počúvajú? Každý niečo iné, je tam progresívna hudba, metal, punk, rock, stoner rock, grunge, dokonca aj rap a tým to samozrejme nekončí. Každý z týchto žánrov ovplyvňuje niektorého z hudobníkov a ten tvorbu. Kôli tomu vzniká to, čo vzniká.


Čo, alebo kto Vás inšpiruje do Vašej hudobnej tvorby?

Rodrigo: Tak ono je to pri každej kapele rovnaké. Inšpiráciou pre umelca by mal byť on sám, jeho život, pocity, nálady, myšlienky, názory, skúsenosti a okolie. A keď sa toto všetko skĺbi, vznikne z toho jedna monumentálna múza, ktorá zásobuje všetkých umelcov a kreatívnych ľudí. Tak isto čerpá aj Rodrigokruz.


Hráte hlavne vlastné piesne, alebo hráte aj prebraté?

Rodrigo: Kapela kvôli nedostatku vlastných piesní hrávala aj zopár prebratých skladieb. Teraz sa však sústredila na vlastnú tvorbu a cover verzie iných autorov vyškrtla z playlistu.

Rozhovor s levickou skupinou RODRIGOKRUZ - ...hudba vyjadruje rozpoloženie spoločnej kapelnej duše.


Chceli by ste Vašimi piesňami na niečo upozorniť? O čom hovoria Vaše piesne, alebo čo by ste chceli Vašimi piesňami dať najavo?

Rodrigo: Texty píše Ľuboš a každý z textov má pre neho špecifický osobný význam. Ale nechcem to bližšie špecifikovať, veď je omnoho krajšie a zaujímavejšie, keď si každí tie texty vyloží po svojom a nájde tam nejaký svoj odkaz. A hudba vyjadruje rozpoloženie spoločnej kapelnej duše, ktorá vzniká keď spolu chalani hrajú, v konkrétnom momente, kedy sa tvorí skladba.


Kde Vás môžeme vidieť hrať v najbližšom období, príp. v roku 2011?

Rodrigo: Momentálne Rodrigokruz nekoncertuje a potrvá to až do decembra 2011. Kapela nie je v tomto čase v kompletnom zložení a tak musí počkať na príchod speváka z Mexika.


Ste čisto chlapčenská kapela. Neuvažovali by ste aj o dievčati do kapely?

Rodrigo: Kapela sa netvorila na základe pohlavia. Tomáš, Maťo a Jožko spolu hrali už dlhšie a Ľuboš prišiel nie preto, že je chalan, ale preto, že sem proste zapadol a bol presne ten typ človeka, akého kapela potrebovala. Keby bol dievčaťom, nebol by to problém.

Rozhovor s levickou skupinou RODRIGOKRUZ - ...hudba vyjadruje rozpoloženie spoločnej kapelnej duše.

Predstavili by ste svoju doterajšiu tvorbu?

Rodrigo: Prvé oficiálne EP vyjde von tento rok (rok 2011, pozn. redakcia) okolo decembra. Bude to načasované približne na návrat speváka z Mexika, kde sa pol roka vzdeláva. Vydanie EP spojí kapela taktiež s obnovením koncertnej činnosti.


Čo pripravujete do najbližšej budúcnosti?

Rodrigo: Toto leto sa začalo nahrávať 6 nových skladieb. Niektoré z nich už odzneli na pódiách a tie ostatné budú úplne nové. Spolu sme sa rozhodli, že to budeme považovať za EP. Nenahráva sa v žiadnom štúdiu, ale robia si to chalani sami v ich začínajúcom, prenosnom štúdiu PSN. Kapela sa s piesňami naozaj hrá a nevníma žiadne zábrany. Toto EP by sa malo "vyliahnuť" niekedy pred príchodom Ľuboša z Mexika, čiže pred alebo v decembri 2011.

Rozhovor s levickou skupinou RODRIGOKRUZ - ...hudba vyjadruje rozpoloženie spoločnej kapelnej duše.

Chceli by ste niečo odkázať svojim fanúšikom?

Rodrigo: Počúvajte dobrú muziku, nenechajte nech vám cez uši preteká blato a majte oči otvorené.


Ďakujeme hudobnej skupine Rodrigokruz za poskytnutý rozhovor, portál Leviceonline.sk praje skupine veľa šťastia a veľa plodných hudobných inšpirácii.

V prípade noviniek o kapele Vás budeme informovať. Sledujte naše stránky.


V našom online MP3 prehrávači si tiež môžete vypočuť skladbu skupiny Rodrigokruz - Emanacia 2010.

zdroj: Mgr. Andrej Budai, foto: archív skupiny Rodrigokruz

 

 

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre