04202024sob

Odvolaný riaditeľ Tekovského múzea v Leviciach žiada o nové výberové konanie

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 20. mája 2020 - Odvolaný riaditeľ Tekovského múzea (TM) v Leviciach Ján Dano nesúhlasí s výsledkom výberového konania Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) na jeho post a žiada o vyhlásenie nového výberového konania. Dano svoje nesúhlasné stanovisko a svoju žiadosť zaslal vedeniu v otvorenom liste.

Odvolaný riaditeľ Tekovského múzea v Leviciach Ján Dano žiada o nové výberové konanie

Odvolaný riaditeľ TM v Leviciach poukazuje na skutky, činnosti a morálne vlastnosti z minulosti víťaza výberového konania Romana Hradeckého, na základe ktorých by podľa Dana takáto osoba nemala stáť na čele žiadnej inštitúcie, tobôž nie kultúrnej.

Hradeckého z postu riaditeľa Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja ešte v roku 2018 odvolalo za opakované, rozsiahle a závažné porušovanie všeobecne záväzných právnych a vnútorných predpisov, ktoré počas vykonávaných kontrol zistili orgány štátnej a verejnej správy. Viac tu: https://www.bystricoviny.sk/spravy/krajski-poslanci-odvolali-riaditela-stredoslovenskeho-muzea/

Prinášame prepis otvoreného listu Jána Dana predsedovi NSK Milanovi Belicovi:

"Vážený pán predseda,
   vo štvrtok 27.2.2020 som obdržal oznámenie o výsledkoch výberového konania na riaditeľa Tekovského múzea v Leviciach. Musím konštatovať, že som bol nemilo prekvapený a zaskočený rozhodnutím výberovej komisie. Preto som sa rozhodol, obrátiť sa na Vás s týmto listom.
   Plne som akceptoval kompetenciu zastupiteľstva NSK odvolať riaditeľov kultúrnych inštitúcii. Verejne som prezentoval svoj názor, ktorý sa nestotožňoval s Vašim názorom a názorom poslancov koalície. V záujme pravdy však trvám na tom, že sa to malo diať spôsobom, ktorý rešpektuje základné právne predpisy ale aj princípy, ako sú nezaujatosť a transparentnosť príslušných krokov. Postup, ktorý ste spolu s koalíciou politických strán NSK zvolili, sa vymyká z tohto zaužívaného a demokratického rámca. Stalo sa to zdrojom rôznych špekulácii a v konečnom dôsledku značne škodí dobrému menu múzea a jeho doterajším vynikajúcim výsledkom.
   Rád by som Vám chcel pripomenúť Chartu základných práv Európskej únie 2016/C202/02 Právo na dobrú správu vecí verejných, kde sa jasne a zrozumiteľne hovorí o tom, ako majú konať inštitúcie, orgány, úrady a agentúry Únie ako je nestrannosť a spravodlivosť. Ďalej sa hovorí o právach občana. Tieto boli rozhodnutím koaličných poslancov NSK aj napriek značnej výhrade poslancov opozície a nezávislých poslancov porušené.
   Nepodnikal som žiadne právne kroky, lebo som chcel veriť, že výberové konanie bude mať atribúty demokratických postupov. Skutočnosť hneď od začiatku žiaľ bola opačná, výberová komisia traja koaličný poslanci + vedúci odboru kultúry a športu - nominant SNS, za odborníkov predstaviteľ divadla a nie múzea, kde bol zástupca Zväzu múzeí na Slovensku respektíve Slovenského národného múzea? Toto všetko nasvedčovalo tomu, že výberové konanie bude len naoko mať prvky demokracie.
   Výberová komisia dala prednosť:
- osobe, ktorá bola Banskobystrickým samosprávnym krajom odvolaná za hrubé porušovanie právnych a ekonomických predpisov,
- osobe, ktorá činnosť Tekovského múzea v Leviciach nemôže poznať tak dobre ako ja - veď tu robím od roku 1982, naše múzeum má vynikajúce výsledky - keby ste tvrdili niečo iné, je to z Vašej strany nečestné a nespravodlivé,
- osobe, ktorá svojimi skutkami, činnosťou a morálnymi vlastnosťami z minulosti by nemala stáť na čele žiadnej inštitúcie a vôbec nie kultúrnej. Ako sa na to všetko môžu pozerať moji kolegovia, ktorí spolu so mnou pracujú čestne, svedomito, zanietene, zodpovedne, morálne zásady majú hlboko zakorenené a veria v spravodlivosť a objektívnosť.
   Preto si Vás dovoľujem požiadať, aby ste výsledky výberového konania na funkciu riaditeľa TM Levice nepredložili na zasadnutie zastupiteľstva a vyhlásili nové výberové konanie. Týmto svojim krokom by ste upokojili situáciu v našom múzeu, dali nádej demokracii a spravodlivosti. Veď keby ste to nespravili, Vaše konanie by bolo výsmechom čestnosti, morálky, svedomitosti, odbornosti a výsledkov práce Tekovského múzea v Leviciach.

S úctou, PhDr. Ján Dano"

S odvolaným riaditeľom TM v Leviciach Jánom Danom pripravujeme videorozhovor. Oslovili sme aj podpredsedov NSK a poslancov NSK za okres Levice pre ich vyjadrenie k tejto téme. Sledujte Leviceonline.sk.

Pozrite si odfotený otvorený list Jána Dana predsedovi NSK Milanovi Belicovi:

Otvorený list Jána Dana predsedovi NSK Milanovi Belicovi
Otvorený list Jána Dana predsedovi NSK Milanovi Belicovi

zdroj: Tekovské múzeum v Leviciach

Štýlové pánske oblečenie
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Podporte projekt celoregionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT

Prečítajte si:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre