02252024ned

Objatie tónov si podmanilo Levické hradné nádvorie

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Konečne. To si isto mnohí pomysleli, keď im prišla pozvánka na 11. ročník benefičného koncertu pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím Objatie tónov. V netradičnom termíne, v nedeľu 8. júna 2021, ale o to s väčším nadšením, ho pre „inak obdarených“ pripravilo Občianske združenie Milan Štefánik v spolupráci s Občianskym združením Ostrov v Leviciach a pani Beátou Miškovičovou. Dobrovoľníci pripravili všetko tak, aby koncert, občerstvenie pre divákov, spĺňali aktuálne epidemiologické opatrenia. Slnkom zaliate historické nádvorie Levického hradu ponúklo priestor s úžasnou atmosférou.

Objatie tónov si podmanilo Levické hradné nádvorie

Posledné úpravy. Ešte doladiť zvuk. Pripraviť farebné tričká pre prichádzajúcich hostí. Dezinfekčná hliadka v plnej zbroji. Teplomer. Dezinfekčné obrúsky. Môžeme začať.

Hľadisko sa pomaly zapĺňa. Na pódium prichádza moderátor podujatia – Richard Vrablec. Pol roka čakal na tento moment: „kedy budem môcť moderovať. Aby som to dobré, čo sa naakumulovalo za 6 mesiacov, mohol vypustiť.“ Na úvod oboznámil publikum s pravidlami. Predstavil členov dezinfekčnej hliadky. Nezaprel v sebe zabávača, keď „vtiahol“ publikum do hry na tlieskanie a dupanie. I keď sa naučil fungovať v on line svete „oveľa šťastnejší som na pódiu, kde predo mnou tlieskajú reálni, živí ľudia.“

Prečítajte si aj:

Objatie tónov si podmanilo Levické hradné nádvorie

A to už k sebe pozýva prvú kapelu, prvého hudobného hosťa. A cappella FRAGILE. Bez hudobných nástrojov. Tie nepotrebujú. Hudobnými nástrojmi sú ich hlasy. Spev a beat-box. Skladby našich i zahraničných interpretov pretvorili s ľahkosťou do jedinečných. Seňorita, Hapy, Shape of you naladili divákov na spoločnú „vlnu“. „Tešíme sa, že môžeme zažiť spolu s ľuďmi z Levíc a okolia túto úžasnú akciu. Je tu strašne veľa takej detskej energie. Čistej ľudskej energie. Takže sa z toho veľmi tešíme.“ I takto okomentoval účinkovanie kapely líder Braňo Kostka. Pri piesňach Po schodoch, Fero napriek povinným rúškam sa pridalo i publikum. „Tento koncert bol pre nich dlho očakávaný. Nás to o to viac teší.“ Ešte pieseň z Levieho kráľa a ide sa na krátke občerstvenie.

Andrej Budai foto - video služby

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie
Objatie tónov si podmanilo Levické hradné nádvorie

Na pódiu sa objavujú hudobné nástroje a to znamená, že prichádzajú Páni v najlepších rokoch. Peter Lipa so svojou skupinou. Pozvanie na podujatie prijali hneď. Veď na takomto koncerte nie sú žiadnym nováčikom. „Viem, že to je podujatie, ktoré poteší mnohých ľudí. A to je asi pre muzikanta to najviac. Keď môže svojim umením, svojimi pesničkami, urobiť niekomu radosť.“ Džezové tóny. Saxofónové sóla. 120/80. Je až neuveriteľné, že na hudobnej scéne pôsobí Peter už viac ako pol storočia. Za ten čas „nazbieral“ do svojej pokladnice hity, ktoré rozhýbali i Levické obecenstvo. Staršie i novšie piesne. Každá si našla svojho poslucháča. „Ja si myslím, že hudba je jazyk, ktorý je nad všetkým. Som o tom presvedčený, že hudba pôsobí na ľudí bez ohľadu na to, ako sú na tom fyzicky alebo psychicky.“ Maturantky – tie nesmeli chýbať. Tento rok síce bez prechádzky mestom, ale zdvihli vlnu farebných transparentov nad obecenstvom.

Objatie tónov si podmanilo Levické hradné nádvorie

A boli pestré. Farebné. S nadpismi i fotkami. Menšie. Väčšie. A tak prišiel čas odmeniť úsilie. Ktoré vybrať? Ktorý je ten naj? Ťažké rozhodovanie. Odmien je dosť. Kto sa snažil, ten sa dočkal. A ako to vnímajú hostia? Richard Vrablec sa vyjadril poeticky. „Transparent s mojim menom je niečo ako torta s ovocím, šľahačkou a čokoládou.“

Objatie tónov si podmanilo Levické hradné nádvorie

Povestný „koláč s čerešničkou“ sa chystal už i v zákulisí. Na pódium prichádza VIDIEK. Cirkus život to hneď roztočil. „Nám sa to veľmi páči. A je to záslužná činnosť prísť zahrať, zaspievať, urobiť dobrú náladu ľuďom, ktorí si to naozaj zaslúžia.“ Spievali a hrali Ako keby sa nič nestalo. Ako keby ... na chvíľu všetci zabudli, že sú tu obmedzenia. Na rad prišiel i Slovenský tanec, Nechajte si ju. Zopakovali sme si abecedu. A e i o u ypsylon. A keď zaznela Námornícka, z organizátorskej lavičky sa zodvihol i Milan Štefánik a zatancoval si. Veď všetci sme zrazu boli pod rúškami ružolíci, spievajúci „námorníci“ v Objatiach tónov. „Na to sa tešíme. Na tú spontánnosť. A ideme tak na krajíčku so slzou v oku.“ Týmito slovami okomentoval Janko Kuric svoj dojem z celého vystúpenia. Nechajte si ju, Fajčenie škodí zdraviu ... Ó, maňo. Aký by to bol koncert bez najznámejšej. Podľa ktorej má skupina i meno. ÓÓÓ, vidiečan. Veľký aplauz. Ďakovačka. Darčeky.

Objatie tónov si podmanilo Levické hradné nádvorie

Posledný potlesk. Zamávanie. Obzretie sa na nádvorie. Posledný pohľad na hrad. Ide sa domov. So zážitkami. S vierou, že sa vidíme častejšie. A s vďakou. Vďakou organizátorom, dobrovoľníkom, sponzorom. Že sa dobré podarilo. Slovami jednej z diváčok: „Optimisticky naladená teším sa na ďalšie podujatie.“

Z podujatia sme pripravili aj video reportáž s rozhovormi, ktorú si môžete pozrieť tu:

Text: Júlia Platková
Foto: Igor Frimmel a Milan Maršalka

video: Andrej Budai foto - video služby, TVTEKOVHONT, Leviceonline.sk

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre