05282023ned

Dom Bernardy Alby alebo Inscenácia nielen o ôsmich ženách v Leviciach + fotografie

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dom Bernardy Alby alebo Inscenácia nielen o ôsmich ženách v Leviciach + fotografieLEVICE 13. decembra 2011 - V levickom DK Družba sa v pondelok 12. decembra uskutočnilo divadelné predstavenie Federica Garciu Lorca: Dom Bernardy Alby pod taktovkou Mestského kultúrneho strediska v Leviciach a Divadla Arteatro, v réžii Tomáša Roháča a dramaturgie Martina Ondriska. V divadelnom predstavení si hlavné postavy zahrali: Judita Hansmann (Bernarda), Mária Kráľovičová (Mária Josefa), Eva Matejková (Poncia), Lenka Barilíková (Angustias), Elena Kolek - Spaskov (Magdaléna), Katarína Šafaříková (Amelia), Ivana Kubáčková (Martirio) a Saša Sarvašová (Adela).

O hre Dom Bernardy Alby:

Tragédia piatich absenciou lásky frustrovaných žien zo španielskeho vidieka. Problémy plynúce zo zásadných generačných rozdielov, nepochopenia a odmietania individualizmu, či z neschopnosti regulovať emócie ako sú závisť, nenávisť, túžba po moci, zakázaná láska a mnohé ďalšie sú všeľudské. Spolužitie troch generácii žien sa v tejto hre ukazuje byť nevyčerpateľným zdrojom konfliktov. Početné potomstvo vníma Bernarda po smrti manžela ako bremeno.

Dom Bernardy Alby alebo Inscenácia nielen o ôsmich ženách v Leviciach + fotografie Dom Bernardy Alby alebo Inscenácia nielen o ôsmich ženách v Leviciach + fotografie

Na jednej strane potrebuje dcéry vydať, na strane druhej sa nekompromisne snaží zabrániť poškvrneniu čistoty jej rodu. Nehybný duch rodiny je narúšaný predovšetkým manipulátorskou slúžkou, mužom, ku ktorému si citovú väzbu vytvorí viacero žien v dome a nakoniec najstaršou členkou rodiny, matkou Bernardy. Tá, označená za duševne chorú, komickými výstupmi parodizuje situáciu v dome. Je uväznená v pivničnom priestore, ktorý možno vnímať ako akúsi pudovú, iracionálnu časť domu, ako symbol uzamknutého, latentného ženstva, ktoré sa chce realizovať vo všetkých Bernardiných dcérach.

Pripravili sme pre Vás fotoreportáž z tohto divadelného predstavenia, všetky fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii, alebo kliknite na tento odkaz.

zdroj: Mgr. Andrej Budai, MSKS Levice, fotografie: Tomáš Horňák Pákozdy

 

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre