05282024uto

Pozvánka na pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

zatmenie slnkaV utorok 4. januára 2011 nastane v ranných a dopoludňajších hodinách čiastočné zatmenie Slnka, ktoré bude pozorovateľné takmer z celej Európy, západnej a strednej Ázie, Blízkeho Východu a severnej Afriky. V jeho maxime bude pre pozorovateľov na Slovensku viac ako tri štvrtiny priemeru slnečného disku zakrytého Mesiacom. Pretože ani v čase maxima zatmenia sa os mesačného tieňa nedotkne zemského povrchu a bude 510 km nad severnou pologuľou Zeme, zatmenie nebude zo žiadneho miesta na Zemi pozorovateľné ako úplné.
Pomerne malá výška Slnka nad horizontom počas zatmenia bude výbornou príležitosťou fotografovať zatmenie so zaujímavou scenériou v popredí. Pri pozorovaní a fotografovaní zatmenia bude možné využiť aj prípadnú tenkú vrstvu oblakov, rannú hmlu alebo opar nad východným horizontom, ktoré poslúžia ako filter tlmiaci jas vychádzajúceho Slnka....

Ak teda bude ranná obloha jasná, budeme môcť pozorovať čiastočné zatmenie Slnka na celom území Slovenska, teda aj v našej hvezdárni. Príďte a pozorujte tento zriedkavý jav spolu s nami... o pútavý sprievodný program bude postarané pre všetkých záujemcov a nadšencov od 8:00 do 11:00 hod.

 

zdroj: Tekovská hvezdáreň

 

Pozrite si aj našu videoreportáž k 55. výročiu založenia Tekovskej hvezdárne v Leviciach na tomto odkaze.

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre