05202024pon

Levice - avíza a pozvánky, oznamy o akciách a podujatiach

Okres Levice je plný zaujímavých národných kultúrnych pamiatok (video)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

OKRES LEVICE 3. júla 2020 - V okrese Levice nájdete množstvo zaujímavých národných kultúrnych pamiatok. Dominantou regiónu je nepochybne Levický hrad, ktorý tvoria zakonzervované zrúcaniny gotického hradu, nachádzajúce sa neďaleko centra okresného mesta Levice. Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia s cieľom brániť južný prístup k stredoslovenským banským mestám. Súčasťou areálu je Dobóovský renesančný kaštieľ zo 16. storočia a kapitánsky dom so západnou baštou, sídlom Tekovského múzea, ktoré je správcom hradu.

Okres Levice je plný zaujímavých národných kultúrnych pamiatok (video)

Hneď oproti Levickému hradu stojí synagóga, postavená v roku 1883. V roku 2012 prešla kompletnou rekonštrukciou a v súčasnosti sa využíva na koncerty vážnej hudby, jazzové podujatia, divadelné predstavenia, ale aj na prednášky, besedy, literárne večery, autogramiády, sobáše, výstavy a podobne.

Štyri kilometer od mesta Levice sa na vrchu Vápnik týči pamätné miesto - betónový pamätník s rozhľadňou. Na tomto mieste bola v minulosti pozorovateľňa maršala Malinovského, veliteľa II. ukrajinského frontu, ktorý z tohto miesta viedol vojenské operácie na južnom Pohroní od 20. decembra 1944 do 25. marca 1945.

V bývalom kráľovskom banskom meste Pukanec sa nachádzajú zvyšky múrov, ktoré boli pôvodne súčasťou mestského hradu. Mal vstupnú vežu, ktorá bola radnicou, zvonicou a mala vežu nad svätyňou kostola a vlastné opevnenie. Obranný význam hradieb tu vzrástol najmä v časoch tureckého nebezpečenstva.

Rímsko-katolícky farský kostol sv. Mikuláša v Pukanci je najvýznamnejšou stavbou mesta. Gotické architektonické dielo s pozoruhodnou sieťovou klenbou a pôvodným vnútorným zariadením, ktoré tvoria nádherné tabuľové oltáre z konca 15. storočia, bolo v minulosti jadrom mestského hradu.

V obci Bátovce sa nachádza barokový kamenný most cez rieku Sikenica na ceste do obce Pečenice, postavený v roku 1780. 15 metrov dlhú technickú pamiatku stráži socha sv. Jána Nepomuckého.

Spečený val je záhadná starobylá stavba, ktorá sa prerušovane tiahne od Sitna cez Štiavnické vrchy až po Ipeľ a Dunaj. Predpokladom je, že bol postavený Rimanmi a slúžil ako obranný val proti barbarom. Val bol obranným zemným násypom spevnený kameňmi, ktorého súčasťou bola v minulosti drevená konštrukcia s vysokými palisádami. Veľmi pekne zachovaná časť sa nachádza v lesoch nad obcou Pečenice a vedie k nemu náučný chodník.

V pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v obci Brhlovce sa nachádza vysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach – Skalné obydlia Brhlovce. Ide o unikátnu ukážku osobitej formy ľudového staviteľstva. Domy vytesané do skaly sú zariadené dobovým nábytkom, môžete tu vidieť skalnú letnú kuchynku, komoru či vyhliadkovú terasu, poobdivujte tiež výstavu kamenárskych výrobkov a náradia.

Kostol Kresťanskej reformovanej cirkvi v Kalinčiakove je románska sakrálna stavba - kamenný emporový románsky kostol, nachádzajúci sa v mestskej časti Levíc - Kalinčiakovo. Pochádza z polovice 12. storočia a je príkladom románskeho staviteľského slohu.

Neskororománsky kostolík v obci Jur nad Hronom, ktorý patrí Rímskokatolíckej cirkvi, postavili v druhej štvrtine 13. storočia ako typickú románsku stavbu. Stavba je postavená z opracovaných kamenných kvádrov. Na veži sa zachovali typicky románske zdvojené okná, bifóriá.

Na cintoríne v obci Žemberovce nájdete hrob s náhrobníkom dôstojníka majora Daniela Gondu, účastníka protifašistického odboja, hrdinu Slovenského národného povstavnia. V obci sa nachádza aj jeho rodný dom.

Kameraman/fotograf na svadbu, prvé sväté prijímanie, stužkovú slávnosť, oslavy, firemné a spoločenské akcie - ANDREJ BUDAI FOTO - VIDEO SLUŽBY

V meste Želiezovce stojí gotický katolícky kostol sv. Jakuba apoštola z prvej polovice 14. storočia. Kostolík je vzácnou pamiatkou vďaka jedinečne zachovanými freskami, rímskym sarkofágom z 2. storočia, oltárom a relikviami sv. Jakuba, ktoré okrem Levoče môžete nájsť už len na tomto mieste.

Pozrite si prezentačné video Národných kultúrnych pamiatok v okrese Levice z produkcie Andrej Budai foto - video služby, TVTEKOVHONT:

zdroj: región Tekov

Podporte projekt celoregionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT

Pozrite si videoreportáže TVTEKOVHONT tu: https://www.youtube.com/tvtekovhont

Prečítajte si:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre