05282024uto

Levice - avíza a pozvánky, oznamy o akciách a podujatiach

Obec Hrušov pozýva na 24. ročník Hontianskej parády - video

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

HRUŠOV 16. augusta 2019 - Vrcholné prezentačné podujatie ľudovej tradičnej kultúry Hontu ako i vrcholné podujatie a prezentácia obce Hrušov, to je Hontianska paráda, ktorá tento rok pozýva návštevníkov na svoj už 24. ročník.

Obec Hrušov pozýva na 24. ročník Hontianskej parády - video
DREVEX Zlaté Moravce - stavebné rezivo

Pozrite si našu videoreportáž z 24. ročníka Hontianskej parády v Hrušove tu:

Podujatím dáva obec návštevníkom do povedomia bohaté kultúrne tradície nášho ľudu a to nielen tým, že predstavuje ľudovú kultúru javiskovou formou, ale predovšetkým tým, že priblíži, z čoho kultúrne dedičstvo pramení. K tomu sú prispôsobené štyri programové úrovne festivalu, a to:
- Život na lazoch, v rámci ktorej sa tu prezentujú živé ukážky ručnej žatvy, mlátenie obilia, pečenie chleba v kamenných peciach, pálenie drevného uhlia a kresanie dreva a kameňa;
- Remeselníci z celého Slovenska a zahraničia na festivale každoročne prezentujú svoju zručnosť;
- Hontianske dvory ako priestor pre ochutnávku, zábavu, ale i prezentáciu okolitých obcí;
a Scénické programy na amfiteátri folkloristov z Hontu, z iných regiónov Slovenska i zahraničia.

Prehliadka tradičnej kultúry každoročne láka väčšie a väčšie množstvo návštevníkov, ktorí si nenechajú ujsť tento originálny festival plný nevšedných zážitkov.

Aj tento ročník priblíži takmer zabudnuté starodávne roľnícke práce a najrôznejšie remeslá v prostredí hrušovských lazov i v samotnej obci, ktoré spestria vystúpenia folklórnych súborov a skupín z rôznych kútov Slovenska a tiež ochutnávky miestnych špecialít.

Neľahký, ale aj veselý život na lazoch priblížia živé ukážky ručnej žatvy s tradičným kosením, mlátenia obilia, pečenia chleba a lepníkov v kamenných peciach, stavby uhliarskej míle a pálenia dreveného uhlia, aj ukážky kresania a využitia dreva a kameňa. Predvedie sa aj roľnícka strojová technika a nebude chýbať ani ponuka roľníckych jedál s občerstvením.

Remeselníci z celého Slovenska a zahraničia na festivale každoročne radi popýšia svojou zručnosťou. Prezentácie slovenských ľudových remeselníkov spojená s predvádzaním šikovnosti majstrov doplnia výstavy historických stabilných motorov a techniky s autentickými ukážkami jej využitia v praxi, výstava starých traktorov a prípojného zariadenia, ale aj expozícia ľudového bývania a odievania a výstava matičnej šatnice.

Hontianske dvory slúžia ako priestor pre tradičnú gastronómiu, zábavu, ale i prezentáciu okolitých obcí. Konajú sa tu ochutnávky a dá sa tu posedieť pri hudbe, tanci či speve. Návštevníci sa v rôznorodo zameraných dvoroch prostredníctvom predvádzania tradičných domácich úkonov, prác, krojov a pôvodných spôsobov prípravy jedál dozvedia viac o tom, ako kedysi vyzeral každodenný život v Honte.

Nechýbajú scénické programy domácich folklórnych skupín, folkloristov a inštrementalistov z Hontu, ale aj z iných regiónov Slovenska či zahraničia, predovšetkým z Česka, Maďarska a Srbska, ktoré si návštevníci môžu pozrieť v miestnom amfiteátri i v dedine.

Zaujímavosťou iste je, že podujatie si vymysleli samotní dedinčania, aby oživili život v obci a priblížili tradičný život aj ostatným.

Program podujatia nájdete tu: http://www.hrusov.sk/portals_pictures/i_005744/i_5744599.jpg

zdroj, foto a video: Andrej Budai foto - video služby, TVTEKOVHONT.SK, Leviceonline.sk

Prečítajte si aj:

Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie
Nakúpdoma.sk - eshop - Byt a domácnosť, elektronika a spotrebiče, šport a fitness, kuchyňa, pánska a dámska móda, obuv, Topshop produkty, alko-nealko nápoje, kozmetika
Youtube kanál Leviceonline.sk

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre