05272024pon

Levice - avíza a pozvánky, oznamy o akciách a podujatiach

Jazzové Vianoce 2016 v Leviciach ponúknu dvojdňový hudobný zážitok

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

LEVICE 7. decembra 2016 - Swingless, Djabe, Anita Soul, Ondrej Krajňák či Kaltenecker-Marko Visions, to sú hudobné veličiny, ktoré sa predstavia na tohtoročných levických Jazzových Vianociach pod organizačnou taktovkou Juraja Gergelyho. Vstupenky tohto dvojdňového podujatia, ktorý sa bude konať v dňoch 22.-23. decembra 2016 so začiatkom o 19:00 hod. v Reviczky klub, ul. Vojenská 28, Levice je možné si zakúpiť v predpredaji v MUSIC CENTER-hudobné nástroje v budove CK Junior Levice.

Jazzové Vianoce 2016 v Leviciach ponúknu dvojdňový hudobný zážitok

Predstavme si jednotlivých protagonistov tohtoročných levických Jazzových Vianoc.

Swingless

Swingless Jazz Ensemble má už vyše 10 ročnú tradíciu. Počas svojej existencie orchester vystúpil na rôznych slávnych domácich i zahraničných pódiách. Vystúpenie na najväčšom slovensko letnom festivale Pohoda 2015 považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov. Big band spolupracoval s viacerými profesionálnymi umelcami ako Hanka Gregušová, ktorá momentálne úspešne pôsobí v USA, či so slávnym slovenským spevákom a gitaristom Borisom Čellárom i ďalšími osobnosťami. Pred 2 rokmi orchester zvíťazil v populárnej súťaži mladých jazzových talentov JAZZ START up a následne hral vo večernom programe rádia Devín. Orchester hrá tradičné kompozície jazzových gigantov ako Count Basie či Duke Ellington.

Andrej Budai photo
Jazzové Vianoce 2016 v Leviciach ponúknu dvojdňový hudobný zážitok

DJABE  /HU/

Péter Kaszás - Drums
Tamás Barabás - Bass
Attila Égerházi - Guitar
Áron Koós-Hutás - Trumpet
János Nagy - Keyboards

Renomovaná maďarská skupina Djabe hrá od roku 1995. Vďaka svojej hudobnej originalite a virtuozite členov je častým hosťom najlepších svetových jazzových festivalov. Skupina koncertovala vo vyše štyridsiatich krajinách na troch kontinentoch. Djabe má na konte sedemnásť albumov, z toho dve so Steveom Hackettom, bývalým členom Genesis. Djabe hrá fusionom šmrncnutý smooth jazz s prvkami world music a maďarského folklóru. Najvýraznejším skladateľom skupiny je basgitarista Tamás Barabás. Ten bol pred Djabe členom známej maďarskej jazzovej skupiny Tea. Druhým výrazným členom Djabe je gitarista Attila Égerházi, predtým kapelník skupiny Novus Jam.
"Slovo Djabe znamená v jazyku afrických Ašantov sloboda. Nehladiac na to, či vás táto hudba oslobodí alebo nie, jedna vec je zaručená: tento mix štýlov vás unesie zo Strednej Európy a prevedie cez rôzne územia kultúrnych štýlov a vplyvov."

Jazzové Vianoce 2016 v Leviciach ponúknu dvojdňový hudobný zážitok

Anita Soul

Anita Soul vlastným menom Anita Bertóková nar. 12.7.1985 v Bratislave, kde vyštudovala hudobno-dramatický odbor na konzervatóriu. Už počas školy účinkovala v muzikáloch Cigáni idú do neba a Hamlet. Anita Soul prichádza so svojím druhým sólovým albumom, ktorý vyjde pod vydavateľstvom Gitanorecords. Spolupracuje s významnými hudobníkmi ako Justin Myracks, Chris Dave, Poogie Bell, Chris Hemingway a pozvanie na album prijala aj raperka a DJka z New Yorku, Felice Leecy T. Anita Soul je taktiež súčasťou projrktu „Ja som funky tour“.

Jazzové Vianoce 2016 v Leviciach ponúknu dvojdňový hudobný zážitok

Ondrej Krajňák

virtuózny klavirista, skladateľ, aranžér a interpret sa narodil 1.3.1978 v Leviciach. Pochádza z hudobníckej rodiny – otec, ktorý ho k hudbe viedol, je profesionálny klavirista. Ako šesťročný začal študovať klavírnu hru v Základnej umeleckej škole v Leviciach. Od malička sa venoval vážnej hudbe a zúčastnil sa viacerých súťaží, na ktorých získal zvláštne ocenenia v oblasti vážnej hudby. S jazzom sa po prvýkrát stretol ako desaťročný, keď v rádiu počul trio Oscara Petersona. Táto hudba ho natoľko fascinovala, že učiteľ bicích nástrojov ZUŠ Levice Juraj Gergely /člen rady Sovenskej Jazzovej spoločnosti/ho pripravil a prihlásil aj s kapelou na prehliadku mladých interpretov jazzovej hudby – Jazzový festival Žilina. Tu sa predstavil so svojim mladým triom a získal cenu „objav festivalu“. Odvtedy sa venuje súčasne vážnej aj jazzovej hudbe. Po absolvovaní ZUŠ začal Ondrej pod vedením prof. Roberta Ratonyiho študovať na Jazzovej akadémii Erkela Ferenca v Budapešti (HUN). V tom čase sa zúčastnil jazzovej súťaže v Poľsku, kde získal zvláštne ocenenie. Ako osemnásťročný reprezentoval školu na súťaži Jazzový klavír v Budapešti, kde vyhral cenu za sólový prejav. Po ukončení štúdia na Jazzovej akadémii mu bolo udelené štipendium na prestížnej Berklee College of Music v Bostone (USA), no rozhodol sa túto ponuku nevyužiť. Ondrej Krajňák je považovaný za jedného z najlepších klaviristov na Slovensku. Na jeho hre je badateľný vplyv hudobníkov ako Oscar Peterson, Gonzalo Rubalcaba, Chick Corea alebo Adam Makovic, z predstaviteľov vážnej hudby ho ovplyvnili Johann Sebastian Bach, Béla Bartók, Fryderyk Chopin a Sergej Prokofjev. Podieľal sa na mnohých projektoch v spolupráci s významnými osobnosťami slovenskej i zahraničnej hudobnej scény.ýznamnými slovenské i zahraniční scény.

Jazzové Vianoce 2016 v Leviciach ponúknu dvojdňový hudobný zážitok

Kaltenecker-Marko VISIONS /HU/

Kaltenecker Zsolt – klávesy
Markó Ádám  -  bicie

Kaltenecker Zsolt - svetovo uznávaný klavírny virtuóz už pomerne známy v leviciach, sa nám tentokrát predstavý ako duo /klávesy+bicie nástroje/. Absolvoval akustické (a jazzové) piano na akademii Liszt Ferenca v Budapešti a hned potom pokračoval v súkromných štúdiách v New Yorku. V roku 1999 získalo jeho debutové sólové CD "Songs from the 20th Century" ocenenie jazzový album roka. Od roku 2002 hrá aj na elektrické klávesové nástroje a stále hľadá cesty, ako prelomiť bariéry a zvukové obmedzenia tradičných pianových trií.

Markó Ádám - Narodil sa v r.1982 v Budapesti v hudobníckej rodine, kde otec aj matka hrali profesionálne vážnu hudbu. Už ako 6 ročný začal študovať hru na bicích nástrojoch. Svoje štúdiá ukončil v roku 2006 na hudobnej akadémii v Budapesti. V roku 2003 založil skupinu SPECIAL PROVIDENCE, v ktorej aj dodnes účinkuje a žnú úspechy v Europe a po celom svete. Od roku 2012 je medzinárodným endorserom bicích nástrojov NATAL a činelov MEINL.

Jazzové Vianoce 2016 v Leviciach ponúknu dvojdňový hudobný zážitok

zdroj a fotografie: Juraj Gergely

POZRITE SI TIEŽ:

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre