04202024sob

Levice - avíza a pozvánky, oznamy o akciách a podujatiach

Ukryté poklady v okrese Levice - 3. časť: Čajkovské bralie (video)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

ČAJKOV 16. novembra 2020 - Ďalším ukrytým pokladom v okrese Levice je nepochybne náučný chodník Čajkovské bralie, ktorý začína v samotnej obci Čajkov. V rámci 3. časti našej video relácie "Ukryté poklady v okrese Levice" sme sa vydali na jeho spoznanie. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou NSK.

Ukryté poklady v okrese Levice - 3. časť: Čajkovské bralie (video)

Náučný chodník, ktorý sa nachádza v južnej časti chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, oboznamuje o prírodných, ochranárskych a historických zaujímavosťach bezprostredného okolia obce Čajkov. Je pomenovaný podľa andezitových skalných formách, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú. Na trase je päť zastávok s informačnými panelmi, ktoré upozornia na zaujímavosti a výnimočné miesta, ktoré je možné nájsť v okolí náučného chodníka. Chodník z obce pokračuje miestnymi vychýrenými vinohradmi s tradičnou čajkovskou architektúrou a dostávame sa na lokalitu Deberča, čo je bývalý kameňolom. Ten miestni často využívajú aj ako prírodný amfiteáter.

Pozrite si videoreportáž nášho projektu regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT tu:

Vstupujeme do Sovej doliny a popri potoku Podlužianka, ktorý vyviera práve na týchto miestach, sa dostávame do takzvaného Dolného bralia. Nachádza sa tu mnoho veľmi zaujímavých skalných úpätí s rozličnou flórou a faunou. Pokračujeme ďalej až sa dostávame na Stredné bralie, kde je nádherný výhľad na Soviu dolinu. Po krátkej prestávke šliapeme do kopca ďalej a začína sa pred nami rysovať Horné - Huljakovo bralie. Ešte pred výstupom naň nás zaujme veľký skalný balvan, ktorý by určite nadchol vyznávačov boulderingu. Pod horným bralím nás uchvátili nádherné pohľady na samotné bralie zo spodu. Po pár minútach sa dostávame na vrchol našej cesty a pred nami sa vypína mimoriadne zaujímavý skalný útvar - Čajkovská alebo kamenná žaba. Tá, ako nás informuje tabuľa, vznikla ako ďalšie útvary, formy reliéfu, eróziou obnažené lávové prúdy, pseudokrasové pukliny a jaskyne v dôsledku intenzívneho zvetrávania v štvrtohorách. Je však mimoriadne zaujímavé, aké útvary dokázala príroda vytvoriť. Na úpätí brál sa otvárajú skalnaté sute, čo je pastvou pre oči.

Trasa náučného chodníka je vhodná aj pre deti a starších ľudí, no počas nej treba počítať s niekoľkými strmými stúpaniami. Trasa je charakteristická teplomilnými dubovými lesmi a drobnými skalami, je okružná, orientačne bezproblémová, značenie je dobré, takže sa nestratíte. Celá trasa by mala trvať približne štyri hodiny, no s prestávkami si pridajte aj ďalšiu hodinu až dve. Jej dĺžka by mala byť šesť kilometrov s prevýšením 260 metrov. Náučný chodník určite môžeme len odporučiť nielen pre ostrieľaných turistov ale i pre rodiny s deťmi či starších ľudí. Spoznáte tu ďalší kúsok z histórie regiónu, získate informácie o faune a flóre oblasti, spoznáte krásy prírody a súčasne si zlepšíte kondičku a nadýchate sa čerstvého horského vzduchu.

zdroj, foto a video: Leviceonline.sk, TVTEKOVHONT

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Prečítajte si aj:

Páči sa Vám práca Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT? Podporte nás

Cieľom portálu Leviceonline.sk a regionálnej internetovej televízie TVTEKOVHONT je prinášať Vám aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá a ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas najmä z okresu Levice a blízkeho okolia.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť nás môžete poukázaním akejkoľvek sumy na účet nášho občianskeho združenia Regionline.sk:

Slovenská sporiteľňa IBAN:
SK37 0900 0000 0051 5918 8001

konštantný symbol:
0558

FIRMY a ŽIVNOSTNÍCI POZOR! VÝHODNÁ REKLAMA NA LEVICEONLINE.SK a TVTEKOVHONT TU.

TERAZ AKCIA! Objednajte si u nás reklamu na určité obdobie a získate ju na 2x dlhšie!

Výhodná reklama na Leviceonline.sk a TVTEKOVHONT
TVTEKOVHONT.SK - regionálna internetová televízia zameraná na okres Levice, blízke okolie a regióny Tekov a Hont
Andrej Budai foto - video služby - svadby, stužkové slávnosti, rozlúčky, prvé sväté prijímania, slávnostné ceremónie, rodinné a firemné akcie

Tieto stránky používajú súbory cookies.

Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Dobre